Yazılarımız

Tesla Akademi

ARDUİNO PROGRAMLAMA

Günümüzde robot teknolojileri, yazılımlar ve bunun yanında yapay zekâ gibi kavramlar sürekli gelişmekte olan alanları ifade etmektedir. Arduino da günümüzde robotik anlamda ve bunun türevinde gelişen yapıları ifade etmektedir.

Arduino fiziksel yapısı yönünden küçük bir boyutta üzerinde devreleri olan, hafıza ve işlem yapma kabiliyeti olan mükemmel bir mekanizmadır.

Arduino içeriğinde bulunan yapı itibariyle ona yaptığınız kodlamaları ile mükemmel işlemler yaptırabilirsiniz.

Arduino Programlama Dili

Arduino programlama dili sayesinde bu süreç kolay ve etkili bir şekilde ilerlemektedir. Yapının fiziksel özelliklerine baktığımızda bazı giriş ve çıkış birimleri bulunmaktadır. Bir adet USB çıkışa ve bir de bağımsız güç ile çalıştırabileceğiniz adaptör girişi bulunmaktadır. Bu sayede hem bilgisayara bağlamak mümkün iken bunun yanında 9V bir pilden de güç almak mümkündür. Bu yapı sayesinde Arduino programlama dili ile eklediğiniz kodlar cihaz ile bağlantıya geçerek gerekli işlemi yaptıracaktır.

Arduino üzerinde 16 MHZ bir osilatör bulundurmaktadır. 16 MHZ biraz az gibi düşünülebilir. Fakat yapılacak olan işlem ağır bir bilgisayar programı değil yönlendirmeler ve daha basit işlemler olmaktadır. Yani 16 MHZ bu yapı için gayet ideal olmaktadır.

Arduino Programlama

Arduino Programlama

Arduino temin etmek için internetten bulunan sitelerden yardım alınabilir. Robotik yazılım ve donanım satışı yapan sitelerden bu ürüne kolay bir şekilde ulaşarak sizde istediğiniz mekanizmayı kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Örneğin odanıza sizden habersiz birisi girdi. Sizde evde yoksunuz ve odanıza bir düzenek kurup bunun yanında da hareket algılayıcı sensörler koydunuz. Arduino ile bu düzenek verimli bir şekilde çalışarak sensörler çalıştığı zaman telefonunuza mesaj gelmesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu örnek ile ana tema hakkında bir giriş yaptık. Şimdi ise ayrıntılara inebiliriz.

  • Arduino yapısı itibariyle üzerinde butonlar, ledler, devreler, güç girişleri, pinler bulunmaktadır.
  • Bu mekanizma sayesinde işlemler uyumlu bir şekilde yapılmaktadır.
  • Pinler yardımıyla veri iletimi yapılmaktadır.
  • Gerekli akımın ne kadar güçte olacağı vs. gibi durumlar Arduino’ya kodlar ile komuta edilebilmektedir.
  • Arduino, gücünü bilgisayarlardan veya sabit güç kaynakları, pillerden vs. sağlayabilir.
  • Fiziksel yönlerden sonra yazılımsal bölümde ise bilgilendirmelerde bulunmaktadır.
  • Kodların olduğu yerlerde gri renkte olan yazılar kodun ne işe yaradığı hakkında bilgiler vermektedir.
  • İçeriğe biraz daha inersek aktarılan metodlar da görülüyor ki yapılacak olan işlemler bir void loop() içerisindedir.
Arduino Programlama

Arduino Yazılımı

Arduino yapısal olarak işlem yapması için kodlamalara ihtiyaç duymaktadır. En basitinden bir Arduino üzerinde led yanıp söndürmek için bile bir kod yazmak gerekmektedir. Fakat Arduino ile kolay ve etkili bir ara yüz olduğundan bu işlemler verimli ve kullanışlı bir biçimde yapılmaktadır.

Arduino Programlama Kodları

Arduino programlama kod tabanı C++ olmaktadır. Bu dil ise günümüzde birçok dile kaynaklık yapmaktadır. C# gibi diller bu dillerden türemiştir ve günümüzde ki kullanımları bir hayli yaygın olmaktadır. Arduino ile kodlama sürecinde ara yüze girip gerekli butonları tıklayarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Burada az önce örneğinin verdiğimiz led yanıp söndürmek için bir kod yapısı bulunmaktadır.

Ara yüzde hazır olarak bulunan kodu sadece Arduino’ya yüklemek gerekmektedir. Yükleme işlemi yapıldıktan sonra siz kaldırana kadar yazılım Arduino içinde olacaktır. Arduino programlama dili kabiliyeti ve sağladığı performans bakımından beklentiyi karşılamaktadır. Günümüzde Arduino projeleri fuarlarda, konferanslarda gösterimlere sunulmaktadır. Bu projeler ile ortaya ideal çözümler ve harika süreçler çıkmaktadır.

Arduino Programlama PDF

Arduino hakkında bilgiler almak için ve bu yapıları kullanmak için internette bulunan siteden yardım alabilirsiniz. Bunun yanında kaynak olarak da öğretici videolar, arduino programlama pdf, Arduino programlama dersleri, Arduino programlama kitabı bulunmaktadır.

Bu alanda bilgi sahibi olmak için bir Arduino sahibi olup ona denemeler yaparak çalışabilrsiniz. Arduino eğitimime katılarak daçalışmalar yapılabilirsiniz.  Arduino eğitimi ile Arduino programlamayı yapı olarak iyi bir şekilde kavrarsınız ve o zaman ortaya harika tasarımlar çıkarılabilirsiniz.

Arduino Programlama

Arduino Programlama Kodları

Toplum olarak sürekli bir mucitlik gücümüz ve ütopyalarımız vardır. Örneğin arkadaşlar ile sohbet ederken “ya şöyle bir şey olsa şunu yapsa ne güzel olurdu” denilen şeyler artık bu ve bunun gibi yapılar sayesinde mümkün olmaktadır. Arduino nedir? Diye bir araştırma yapıldıktan sonra süreç zaten sizi yönlendirecektir.

Yapılan Arduino projelerini gördüğünüzde bunların çokta zor olmadığı göreceksiniz. Yazılımsal desteğin yanında donanımsal destekte Arduino yapısı ile verilmektedir. Arduino programlama kodları yapının içinde hazır olarak verilmektedir. Örneğin yukarıda söz edilen led yakıp söndürme işlemi için hazır bir kod yapısı Arduino arayüzü tarafından sağlanmaktadır.

İçerik olarak yaptırmak istediğiniz işlemleri kodlara, kurulan yapı ile kolay bir şekilde aksettirebilirsiniz. Yapısal olarak Arduino’da pinler bulunmaktadır ve bu pinlere bazı öğeler takılabiliyor. Örneğin sensörler vs. takılan öğeye ne kadar güç gidecek, çıkış ya da giriş birimimi olacak gibi soruların yanıtını kod yapısında belirtebiliyorsunuz.

Kod işlemleri yapılarak Arduino neyi nasıl yapması gerektiği bu kodlardan öğrenecektir ve nerde nasıl davranacağını, ne kadar güç kullanılacağı ayarlamaktadır. Bu yapı sayesinde kontrol süreci gayet ideal bir şekilde ilerlemektedir. Yaptırmak isteyeceğiniz şey parmaklarınız ile gireceğiniz kodlar ile ilintili olacaktır.

 Arduino Programlama Başlangıç

 Arduino öğrenmek için ve kitaplar, videolar vs. gibi kavramların varlığından bahsetmiştik. Peki, bu süreçte bu yapıyı internetten indirmek yani Arduino indirmek nereyi kullanmak gerekiyor?

Arduino sitesini kullanarak programı indirip ürün ile bağlantı yapabilirsiniz. Bunun için programı açıp önce hangi Arduino modeline sahip olduğunuzu tanıtmanız gerekir ki programda kendini ona göre ayarlasın. Yani gerekli metodları, kod yapılarını vs. getirmek için bu önemlidir. Ürününüzü tanıttıktan sonra ara yüzde bulunan hazır kodlar ile gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Arduino programlama kodları örnek olarak göndereceğiniz gücün voltajına kadar ayarlayıp bunu da sözel bir şekilde kodlarla hazırlayabilir. Örneğin siz kodda 4.pine şu kadar enerji gönder diye bir ifade yazarsanız bu yapı aynen o şekilde işlem gösterir. Ne az ne de fazla bir şey yapmadan sadece sizin dediğiniz işi yapar.

Arduino Programlama

Arduino Projeleri

Arduino sizden herhangi bir proje ortaya çıkardıktan sonra bir beklenti içine girmemektedir. Yani bu beklentiden kasıt ise Arduino kullanarak yaptığınız proje için sizden para talep etmemektedir. Kullanım tamamen ücretsiz olmaktadır. Açık kaynak olması ile ticari faktörler ön planda olmamaktadır.

Arduino Fiyatları

Günümüzde açık kaynak olmayan yapılardan geliştirdiğiniz projelerde üreticiye para ödemeniz gerekir; fakat Arduino da bu yoktur. Maddi değer olarak 50-70 TL arasında olan Arduino sizlere bir kutu içerisinde gelerek projelerinize yön vermek için ideal bir öğe olmaktadır. Arduino’lar model olarak ve tür olarak farklı özelliklere sahip olmaktadır. Şuanda kullanım olarak ön planda olan tip ise Arduino UNO modeli olmaktadır. Performans ve kullanışlılık bakımından ideal özelliklere sahiptir. 

Arduino Öğrenmek

İnternette Arduino öğrenmek için kaynaklar bulabilirsiniz. Bunlar için Arduino programlama pdfleri, kitapları ile bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Bu konu hakkında daha geniş bir bilgi için ise Arduino programlama kitaplarına başvurabilirsiniz. Video çözümleri de bu süreçte etkili olacaktır. İnternetten bu videolara ulaşıp gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Kendi projenizi yapmanız için en iyi yazılımsal ve donanımsal yardımcılardan birisine Arduino’dur diyebiliriz.

Arduino Eğitimi

Arduino programlama, önümüzdeki dönemde önemli bir elektronik programlama alanı olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir. Arduino'nun öğrenilmesi bu noktada önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Arduino alanında uzman kişi ve kurumlarca oldukça basit bir şekilde anlaşılmaktadır. Tesla Akademi Arduino Eğitimi ile; kendinizi Arduino programlama alanında profesyonel bir şekilde geliştirebilirsiniz. 

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ