Yazılarımız

Tesla Akademi

ARDUİNO SİMULATOR

Bu yazımızda sizlere Arduino simulator konusunda bilgi vereceğiz. Bu kapsamda aktaracağımız bilgiler sayesinde Arduino simulator Windows ortamında simülasyon hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Konumuza geçmeden önce simülatörün ne olduğunu açıklamak faydalı olacaktır.

Simülasyon, teknik olmayan anlamına göre bir şeyin benzeri ya da sahtesi olarak ifade edilir. Teknik olarak ise bir işlemin gerçek dünyada ya da oluşturulan sistemin işletilmesinin zamana göre taklit edilebilmesidir. Sistem nesneleri arasında tanımlanan ilişkilerin olduğu sistem ya da sürecin bir modelinin oluşturulmasını ifade eder. Benzetim olarak da ifade edilen simülasyon günümüzde var olan ve ileride mevcut olabilecek çalışmalar hakkında objektif bilgiler elde etmeye yardımcı olabilir. Taklit edilen olay genellikle bilgisayar kullanılarak modellenebilmektedir.

Arduino Simulator

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse bir uçuş simülatörü ile uçuşa ait işlemlerin bazı kuralların uygulanabilirliği test edilebilir. Bu sayede zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanarak yapılmak istenene kolay bir şekilde ulaşılabilecektir. İşte bizde bu yazımızda Arduino simulator kullanarak herhangi bir projeyi ortaya koymadan önce bilgisayar ortamında uygulanabilirliğini görebilmeyi göreceğiz.

Arduino Simülasyon Uygulaması

Araştırmacıların hemen hepsi bir proje ortaya koymadan önce bilgisayar ortamında simülasyon yaparak uygulamanın gerçekleştirilebilirliğini test etmektedirler. Böylece proje aşamasında daha sağlıklı ve seri bir şekilde adım atılmış olacaktır. Bu yazımızda bahsedeceğimiz simülasyon için Proteus programı kullanılacaktır. Bu sayede bir Arduino projesi uygulamadan önce bilgisayar ortamında kolayca denenmiş olacaktır.

Arduino Simulator

Proteus ’ta yapılacak olan simülasyon uygulaması ile Arduino projesi Breadboard üzerinde denenmeden önce simülasyon ile kontrol edilmiş olacaktır. Bu durumun avantajı ise ilk denemelerde karşılaşılabilecek hata ve eksikliklerin kolayca görülebilmesini sağlayacaktır. Böylece daha kısa sürede, daha az kaynak kullanarak etkin ve kullanışlı bir proje tasarlayıp uygulanabilir. Bundan sonra yapılacak adımlar için bilgisayarınızda Proteus programının kurulu olduğu varsayılacaktır.

Arduino Simülasyon Uygulama Adımları

1. Kütüphane Dosyasını İndirme: İlk olarak Arduino.lib bağlantısı kullanarak kütüphane dosyası indirilir.

2. Kütüphane Dosyasını Proteus Programına Tanıtma: İndirilen kütüphane dosyası klasöre çıkarılıp kopyalanır ve Proteus Library klasörüne yapıştırılır. Library yolu Proteus sürümlerine göre değişiklik gösterebilir.

3. Proteus’ta Simülasyon: Proteus çalıştırılır ve klavyeden ‘P’ tuşuna basarak bileşen seçim ekranı açılır. Arama alanına Arduino yazılınca seçim alanına:

a. Arduino Uno

b. Mega 1280

c. Mega 2560

kartları gelecektir. Simülasyon uygulaması için bir led yakma işlemi yapılacağından çalışma alanına Arduino UNO, direnç ve led eklenir. Direnç ve led ekleyebilmek için arama alanına ‘minres330r ve led-red’ ifadeleri yazılıp ilgili elemanlar eklenebilir. Ayrıca uygulamaya toprak ekleyebilmek için ‘Terminals -> Ground’ yolu kullanılır. Devre bağlantıları yapıldıktan sonra artık devreye ‘.hex’ uzantılı dosyayı eklememiz gerekiyor. Bunun için Arduino IDE programından faydalanacağız.

Arduino Simulator

4. Arduino IDE: Arduino IDE programını açtıktan sonra ‘File -> Preferences’ yolunu izleyip ‘ Compilation ve Upload’ kutucukları seçilir. Ardından Arduino IDE programında yer alan ‘Blink’ uygulaması açılır. Uygulama açıldıktan sonra resimdeki butona tıklanır. Oluşan ‘.hex’ dosyasının yolu kopyalanır. Kopyalanan hex dosyasının yolu Proteus programında bulunan Arduino program kartın içine kopyalanır. Bu işlem için Arduino kartına çift tıklayıp gelen ekranda ‘ProjectFile’ alanına kopyalanır.

Yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirerek Arduino simulator ile basit bir uygulama gerçekleştirilmiş olacaksınız. Buradaki adımları kullanıp Arduino robot, Arduino LCD, Arduino DC motor, Arduino CNC, Arduino wireless ve Arduino PCB gibi uygulamaları gerçek ortamda uygulamadan önce simülatör ortamında yapabilirsiniz.

Arduino Simulator Eğitim

Gelişen teknolojide siz de yerinizi almak istiyorsanız bu konuda biraz daha fazla çaba ve gayret göstermeniz gerekecektir. Yazımızda bahsettiğimizArduino simulator free uygulamaları Arduino simulator Windows, Arduino simulator Linux ve Arduino simulator Mac ortamlarında rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu konuda Arduino simulator online kaynaklara erişerek işlemlerinizi daha rahat gerçekleştirebilme imkanı da mevcuttur. Aynı zamanda Arduino pdf dokümanlar da işini bir hayli kolaylaştıracaktır.

Arduino Simulator

Arduino ile yeterli simülasyon uygulamaları gerçekleştirdikten sonra Arduino set edinerek uygulamaları gerçek hayata uyarlayabilmeniz mümkündür. Böylelikle siz de içinizde bulunan teknoloji merakını bu şekilde ödüllendirebileceksiniz.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ