Yazılarımız

Tesla Akademi

AYDINLATMA SİSTEMLERİ

Son zamanlarda teknolojinin de gelişimi ile birlikte birçok alanda önemli gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler günlük yaşantımızı etkilediği kadar gelecekte de önemli bir yere sahip olacaktır ve insanlığın yaşam standardını değiştirmeye devam edecektir. Yazımızdaaydınlatma sistemleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak önemli ipuçları ve detaylar aktarılacak olup aydınlatma sistemleri konusunda merak ettikleriniz cevabını bulacaktır.

Günümüz modern dünyasında özellikle ev tasarımı konusunda oldukça etkili çözümler bulunmaktadır. Binaların iç ve dış tasarımında aydınlatma gözle görülür biçimde değişime uğramıştır. Özellikle iç mekan aydınlatma sistemleri daha fazla dikkat ve özen duyulan yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Anlaşılır bir örnek olması açısından insanların hizmet aldığı kurum ya da firmaların iç mekanlarında yapılan düzenlemeler dikkatlice ayarlanmalıdır. Bu konuda maliyet de önemli bir etken olacaktır. Çünkü aydınlatma devamlılık göstereceğinden sizi ekonomik anlamda çıkmaza sürükleyebilecektir.

Aydınlatma Sistemleri

Aydınlatma Sistemleri Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Çevremizi duyu organlarımız aracılığıyla algılayabilmemiz için ışık temel bir ögedir. Işık sayesinde nesnelerin renk ve görünümleri ortaya çıkar ve gözlerimizle ortamı algılarız. Tabi ki bu noktada sadece ışık yeterli bir bileşen olmayabilmektedir. Işığın yanında ışığın yansımasını sağlayan yüzeylere de ihtiyaç olacaktır. Böylelikle hem görüntü netliği elde edilmiş olacaktır hem de daha az enerji tüketimi ile görsel açıdan sorun yaşanmayacaktır. Burada karşımıza aydınlatma teknolojileri çıkacaktır. Konumuza aydınlatma çeşitleri ile devam edelim. Böylece aydınlatma sistemleri konusunu daha rahat kavrama olanağı ortaya çıkacaktır.

Aydınlatma Çeşitleri

Son yıllarda önemi artan aydınlatma teknolojisi birçok kurumun ilgisini çekmektedir. Çünkü özellikle kurumsal olarak yapısını tamamlamış olan ve insanların beğenisini kazanmış olan kurumlar sahip oldukları binaların aydınlatma sistemlerine büyük önem vermektedirler. Bu kapsamda aşağıda aydınlatma çeşitlerine yer verilerek sizin de bu anlamda fikir sahibi olmanız desteklenmiş olacaktır.

  • Doğal : Güneşten gelen ışınlar vasıtasıyla elde edilen aydınlatmalardır. Tahmin edileceği üzere aydınlatma açısından yalnızca gündüzleri faydası olan bir enerji kaynağıdır.
  • Yapay : İnsan yapımı ışık kaynaklarından ortaya konan bir aydınlatma çeşididir.
  • Bütünleşik : Nesnelerin görünümü için güneş ışığının yetersiz kaldığı durumlarda yapay aydınlatma kaynaklarının kullanıldığı aydınlatmalardır.
Aydınlatma Sistemleri

Yukarıda ifade edilen sistemler farklı fonksiyonlara sahip binalar için farklı amaçlarla hazırlanabilmektedir. Alışveriş merkezleri, eğitim kurumları, lokantalar, işyerleri, sağlık ve spor tesisleri, sanayi, tarihi yapılar, turizm yerleri ve daha birçok yerleşim yapısında aydınlatma ihtiyacı hissedilmektedir. Ayrıca insanların yaşamlarını devam ettirdikleri evlerinde de aydınlatma önemli bir ihtiyaçtır. Bu itibarla günlük hayatta büyük bir gereksinim olan aydınlatma konusunun detaylı olarak incelenmesi yararlı olacaktır. Şimdi biraz da farklı aydınlatma türlerine göz atarak konuyu biraz daha açalım.

Aydınlatmada Farklı Yaklaşımlar

Yazımıza biraz da günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız aydınlatma yapılarıyla devam edelim. Vereceğimiz örneklerle beraber aklınızda bazı kavramların yerine oturması hedeflenmiştir. Bu da sizin aydınlatma sistemleri konusunda belli bir yetkinliğe ulaşmanız anlamına gelecektir.

1. Bahçe Aydınlatma Sistemleri: Dünyada ve ülkemizde betonlaşma oranının yüksek olduğu düşünülürse bahçelerin önemi biraz daha fazla anlaşılır. Özellikle yaz dönemlerinde bir anlamda doğayla bütünleşmemizi sağlayan bahçelerin aydınlatılmasında kullanılan bu sistemler gerçekten oldukça ilgi çekici olabilmektedir. Aşağıda bazı aydınlatma çeşitlerini görmektesiniz.

Aydınlatma Sistemleri

2. Banyo Aydınlatma Sistemleri: Her ne kadar günlük yaşantımızda sıklıkla uğramasak da evimizin şık ve güzel görünmesinde belli bir etkisi olan banyoların düzenlenmesi esnasında aydınlatma durumunun da dikkatlice ayarlanması önemlidir. Bundan dolayı banyolarda kullanılan ürünlerin seçimi önemli olacaktır.

Aydınlatma Sistemleri

3. Dış Cephe Aydınlatma Sistemleri: Dış cephelerde kullanılan aydınlatmalar özellikle kurumsal yapıların vazgeçilmezleri arasındadır. Son zamanlarda binaların görünümlerine artı bir değer katan dış cephe aydınlatmaları bazen gerçekten insanı etkisi altına alabilmektedir.

Aydınlatma Sistemleri

4. Güneş Enerjisi ile Aydınlatma Sistemleri: Son yıllarda enerji kaynaklarının verimli kullanılabilmesi adına alternatif yenilenebilir enerji kaynakları ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu kapsamda özellikle güneş enerjisi ile yapılan çalışmalar büyük bir öneme sahiptir ve aşağıda güneş enerjisi ile ortaya konan bir çalışma yer almaktadır.

Aydınlatma Sistemleri

5. Mutfak Aydınlatma Sistemleri: Evlerimizde yapısı ile farklı bir yeri olan mutfakların aydınlatılması için farklı çalışmalar bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yapılacak olan aydınlatmanın mutfak çalışmalarına olumsuz bir etkisinin olmamasını sağlamak olacaktır.

Aydınlatma Sistemleri

6. Salon Aydınlatma Sistemleri: Salonlar her evin dışa açılan yüzüdür bir anlamda. Çünkü özellikle eve gelen misafirlerin ağırlandığı ve görselliğin daha da ön plana çıkarıldığı bölümdür. Bundan dolayı salon aydınlatmaları çok önemlidir. Öyle ki evin genel durumu hakkında karşıdakine fikir verir ve salon dizaynında oldukça dikkatli olmak gerekir.

Aydınlatma Sistemleri

7. Spot Aydınlatma Sistemleri: Günümüz dünyasında bulunduğu ortama modern ve şık bir görünüm kazandıran spot aydınlatmalar özellikle iş dünyasında sıklıkla kullanılmaktadır. Kapladığı yer açısından da oldukça pratik çözümler sunan spot aydınlatma ürünleri yüksek oranda tercih edilmeye devam etmektedir.

Aydınlatma Sistemleri

8. Tavan Aydınlatma Sistemleri: Gerek evlerde olsun gerek işyerlerinde olsun hemen her yerleşim alanında tavandan yapılan aydınlatma her zaman ön planda olmuştur. Çünkü yukarıdan yapılan ışıklandırma görsel algımızın daha net olmasını ve nesneleri daha kolay fark etmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle tavan aydınlatmalarının ışıklandırma dünyasında yeri ayrıdır.

Aydınlatma Sistemleri

9. Vitrin Aydınlatma Sistemleri: Alışveriş merkezlerinde sıklıkla rastlanan ve satışa sunulan ürünlerin müşteriye takdiminde büyük bir rol oynayan vitrinlerin aydınlatması büyük bir öneme sahiptir. Çünkü insanların ürün alırken ilk izlenimi önemlidir ve bu konuda profesyonel bir çalışma yapmak satışları etkilemektedir.

Aydınlatma Sistemleri

Yukarıdaki örneklerden de görüleceği gibi aydınlatma sistemleri hayatımızın hemen her alanında yer almaktadır. Bundan dolayı nerede olursa olsun aydınlatma konusunda bilinçli ve profesyonel olmak gerekir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ