Yazılarımız

Tesla Akademi

ARDUİNO LCD

Hayatımızda elektronik cihazlar gün geçtikçe ağırlıklarını daha çok hissettirmeye başlamıştır. Günlük koşuşturmalar yüzünden farkında olmasak da aslında etrafımıza bir göz attığımız zaman elektronikle iç içe olmuşuz. Bundan dolayı insanların elektroniğe ilgisi daha fazla artmaya başlamıştır. Özellikle üniversitelerin bilgisayar, elektrik – elektronik ve kontrol alanlarından herhangi birinde okuyanların daha çok birlikte olduğu elektronik aygıtlar aslında eğlenceli ve keyif dolu çalışmaları içermektedir.

Arduino LCD

Biz de elektronik konusu kapsamında son zamanların popüler aygıtları arasında yer alan Arduino ile LCD kullanımı konusuna değineceğiz. Yazımızı takip ettiğiniz takdirde Arduino LCD kullanımı ile ilgili detaylara ulaşabileceksiniz. Öncelikle Arduino konusuna kısa bir giriş yaparak konumuza başlayalım.

Arduino Nedir?

Arduino, giriş çıkış uygulamalarının uygulanabildiği, Processing/Wiring dili ile ilgili bir uygulama içeren geliştirme ortamına sahip fiziksel bir programlama platformu olarak açıklanabilir. Arduino ile tek başına interaktif nesneler geliştirilebildiği gibi bilgisayarlarda çalışan yazılımlarla da (Adobe Flash, Max/MSP, Processing, Pure Data, SuperCollider) ilişkilendirilebilir. Arduino, hazır üretilen kartlardan alınabilir ya da isteyenlerin kendilerinin de üretebilmesine olanak sağlayan donanım tasarım bilgilerini içeren bilgilere erişim vardır.

Arduino birçok farklı çeşide sahiptir. Biz bu yazımızda sizlerle Arduino UNO modeli üzerinden bir çalışma yapacağız. Arduino ile ilgili bu kısa girişten sonra esas konumuz olan Arduino LCD konusuna geçiş yapabiliriz.

Arduino Uno LCD

Arduino UNO ile birçok uygulama hayata geçirilebilir. Basit led uygulamalarından tutun da daha karmaşık Arduino robot uygulamaları yapmaya kadar oldukça fazla türde proje gerçekleştirebilmek mümkündür. Ancak bazı uygulamaların gerçekleştirilebilmesi için ek parçalara ihtiyaç bulunmaktadır. Biz de Arduino LCD example uygulamamız için haricen bir LCD ihtiyacı hissedeceğiz. İhtiyaç duyulan LCD 16X2 ebatlarında olacaktır.

Arduino LCD

Arduino LCD Shield

Arduino için haricen kullanılan aparatları ‘Shield’ yani eklenti olarak isimlendirmek mümkündür. Burada önemli bir noktaya temas etmek faydalı olacaktır. Bütün LCD’ler bu çalışma için çalıştırılabilir olmayabilir. Bizim bu yazımız için bahsedilecek örnekte Arduino 16x2 LCD kullanılacaktır.

Arduino UNO ve 16x2 LCD hazır ise bize birkaç parça eleman daha lazım olacak. Bunlardan biri de Breadboard’tur. LCD’yi Arduino ile ilişkilendirebilmek için LCD’yi Breadboard’a takıp ‘Datasheet’ uygun olacak şekilde bağlantıların yapıldığını varsayıyoruz. Bununla ilgili örnek bağlantıların yer aldığı görsel aşağıda sunulmaktadır. Bu aşamaları başarılı bir şekilde geçtikten sonra artık Arduino programı hazır bir şekilde gönderebiliriz.

Arduino LCD

Arduino LCD Programı

Bu aşamaya kadar olan aşamalar tamamlandıysa artık programı Arduino’ya gönderebiliriz. Aşağıda Arduino LCD üzerinde görüntü alacağımız program komutları yer almaktadır:

#include <LiquidCrystal.h>

LiquidCrystal lcd(7. 8, 9, 10, 11, 12);

void setup()

{

lcd.begin(16, 2);

}

Void loop()

{

lcd.clear();

lcd.setCursor(10, 0);

lcd.print(‘Arduino LCD Eğitimi’);

lcd.setCursor(0 , 1);

lcd.print(‘Arduino LCD ilk ornek…’);

delay(15000);

}

Arduino LCD ilk örneğimizi çalıştırdığımız zaman ekrana alt alta gelecek şekilde ‘Arduino LCD Eğitimi’ ve ‘Arduino LCD ilk ornek…’ yazacaktır.

Arduino LCD Kursu

Bu yazımızda sizlere Arduino öğrenme konusunda ilk adımı atmanıza yardımcı olmak hedeflenmiştir. Arduino ile ilgili olarak özellikle internet ortamında birçok örnek uygulamaya erişim mümkündür. Sanal ortamda yapacağınız ufak çaplı bir araştırma ile Arduino pdf ve benzeri dokümanlara erişerek kendinizi en kısa zamanda geliştirmeye başlayabilirsiniz. Özellikle Arduino ile ilgili forum sitelerinde yer alan örnek çalışmalara ve yine aynı ortamlarda bulunan sorunlar ve çözümlerine erişerek Arduino konusundaki bilgi ve deneyiminizi artırmanız mümkündür.

Siz de teknolojinin renkli ve eğlenceli dünyasında yerinizi almak istiyorsanız en kısa zaman bir adet Arduino Uno temin etmek kaydıyla çalışmalara başlayın. Basamakları birer ikişer tırmanarak kendinizi gösterin ve bu muhteşem cihazlarla uğraşmanın keyfini çıkarmaya hemen başlayın. Yapacağınız çalışmalarla birlikte elektronik alanında etkin söz sahibi olmanız gayet doğaldır ve imkansız görülmemelidir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ