Yazılarımız

Tesla Akademi

ARDUİNO NEDİR?

Elektronik ile uğraşanların, hobi devreleri yapanların ve özel projeler üzerine çalışan kişilerin son zamanlarda en çok bahsettiği şeylerden birisidir Arduino. Herkes bundan bahsediyor peki bu Arduino nedir ? Pek çok kişi bunun cevabını bilmiyor. Arduino , açık kaynak kodları bulunan, üzerinde elektronikte kullanılan çeşitli sensörleri bulunan ve mikroişlemciler ile ya da farklı kodlar ile bir çok devreyi yapabilediğiniz hazır bir proje geliştirme platformudur.

Arduino nedir? sorusuna kısaca cevap vermiş olduk. Arduino sayesinde çok daha hızlı projeler üretebiliriz, çok fazla elektronik bilgisine sahip olmadan kodlamalar ile istediğimiz işlemleri yapabiliriz ya da karmaşık devreler ile uğraşıp yeni devreler kurmaktansa Arduino ‘nun hazır platformunu kullanarak istediğimiz işlemi yapıp, istediğimiz projeyi oluşturabiliriz.

Arduino ile tabii ki hiç elektronik bilgisi olmadan bir şeyler yapmanız mümkün değildir. Ancak bu geliştirme programı sayesinde minimal düzeyse elektronik bilgisiyle işlerinizi halledebilir ve projelerinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Arduino ‘nun kendine has bir programlama dili vardır ve bu dil çok kolay olup, diğer programlama dillerine bezemekte kolaylık ile öğrenilebilmektedir.

Arduino nedir? sorusunu tam olarak yanıtladığımızı düşünüyorum . Arduino‘nun kullanıldığı alanlara gelecek olursak son yıllarda özellikle robotik projelerde, robot yapımında, mikroişlemcili devreler başta olmak üzere, elektronik ve programlama öğrenmek isteyen kişiler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Arduino Türkiye

Arduino‘nun son yıllarda yaygınlaşması ile birlikte ülkemizde de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Arduino Türkiye isminde gruplar, forumlar oluşturup bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Bu sayesde Türkçe kaynak rahatlıkla bulunabilmekte ve projeler geliştirilebilmektedir. Arduino Türkiye ‘de en çok kullanım alanı robotik ve elektroniğe, programlamaya yeni başlayan kişilerdir.

Türkiye‘de üniversitelerimizde sık sık robotik yarışmalar yapılmaktadır. Yangın Söndürme, Suma, Çizgi İzleyen ve Labirent Çözen robot gibi bir çok kategoride robotlar geliştirilip yarıştırılmaktadır. Bu yarışmalarda ana devreyi ve kontrol ünitesini genellikle Arduino oluşturmaktadır. Arduino sayesinde kolaylıkla robotlar programlana bilip kontrol edilebilmektedir.

Arduino Nedir?

Arduino Programlama

Arduino ile projelerinizi rahatlıkla geliştirip, değişiklik yapabileceğinizi ve deneyebileceğinizi söylemiştik. Arduino ‘nun çalıştırılabilmesi için birde programlanması gerekmektedir. Arduino Programlama ise oldukça kolay işlemlerden birisidir.

Arduino programlama yapabilmek için mutlaka bir miktar elektronik bilgisi ve programlama bilmek gerekir. Programlamadan kasıt döngülerin ve bir çok fonksiyonun ne işe yaradığını bilmek gerekir. Bunun üzerine Arduino ile rahatlıkla programlama yapabilir ve projelerinizin programlarını kodlayabiliriz.

Arduino programlama oldukça kolaydır ve diğer programlama dillerine çok benzemektedir. Çeşitli dokümanlar sayesinde kolaylıkla dili öğrenebilir ve kodlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca Arduino içerisinde hazır kütüphaneler bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde çeşitli sabitler, değerler ve değişkenler tanımlanmıştır.

Kütüphaneleri kullanarak bir çok kod yükünden kurtulabilir ve kodlarınızı, programlarınızı daha sağlıklı daha hızlı bir şekilde yazabilirsiniz. Arduino bu manada bizlere bulunmaz bir fırsat sunmaktadır.

Arduino Fiyat

Arduino piyasada rahatlıkla bulunabilen bir maldır. Çeşitli elektronik mağazalarında ya da internet üzerinden onlarca sitede rahatlıkla bulabilir ve erişebilirsiniz. Arduino fiyat konusu mağazadan mağazaya değişiklik göstermek ile beraber modellerine göre de değişiklik göstermektedir.

Arduino ‘nun pek çok farklı modeli bulunmaktadır. Bu modellerde farklı sensörler, işlevler gibi farklılıklar vardır ve başlangıç düzeyinden çok profesyonel düzeyde arduinolara sahip olabilirsiniz. Arduino fiyat konusuna gelecek olursak başlangıç düzeyinde bir modeli 30 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz. Profesyonel derecedeki arduinoların ise bir fiyat sınırı yoktur ve 2 Bin TL ‘lere varan model ve aksesuarlar bulunmaktadır.

Arduino Nedir?

Arduino Uno

Arduino Uno gene normal bir geliştirme platformudur ancak belli başlı farklılıkları vardır. Arduino uno üzerinde ATMega328 kodlu mikro denetleyici bulunmaktadır. Bunun dışında Arduino uno üzerinde giriş, çıkış pinleri bulunmakta, usb bağlantısı,  16 Mhz kristal bulunmaktadır. Ayrıca arduino uno ‘yu  dilerseniz pil ile dilerseniz adaptörle çalıştırabilirsiniz. Buda robotik projelerde robotunuzun üzerine bağlamanızı ve herhangi bir kablo olmadan çalıştırmanızı sağlamaktadır.

Arduino uno ‘nun  da çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bunlar Arduino Uno , Arduino Uno SMD , Arduino Uno R2 , Arduino Uno R3 ‘tür. Bu modellerin bazı farklılıkları bulunmakla beraber en son çıkan model Arduino Uno R3 ‘tür ve en çok tercih edilen modellerden bir tanesidir. Ayrıca bu modellerin fiyatları da oldukça uygun olmaktadır. Örneğin Arduino uno r3 fiyat ‘ı 30 TL ile 60 TL arasında değişmektedir.

Arduino Projeleri

Arduino günümüzde en çok kullanılan geliştirme platformlarından birisi olurken bol sayıda Arduino projeleri rahatlıkla bulunmaktadır. Türkiye ‘de de sık kullanıldığından dolayı Türkçe Kaynaklar, Arduino projeleri kitapları rahatlıkla bulunmaktadır. Özellikle KODLAB yayınlarının bu konu üzerine yazılmış bolca kaynağı mevcuttur.

Kaynaklar ve dokümanların dışında internet üzerinde bolca forum ve kaynak site bulabilirsiniz. Bu siteler üzerinde hazır yapılmış ve detaylı bir şekilde tarif edilen Arduino projeleri ‘ni bulabilir ve evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Arduino projeleri genellikle robotik üzerine olmak ile birlikte, led yakıp söndürmekten, telefon şarj etmeye kadar daha aklınıza gelmeyen bir çok işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Arduino Nedir?

Arduino Nedir Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda arduino ‘yu sık sık duyuyoruz. Peki bu Arduino ne işe yarar? Arduino‘nun bir geliştirme kartı, geliştirme platformu ve mikro denetleyici olduğunu biliyoruz. Ayrıca üzerinde elektronik elemanlar bulunmaktadır. Bu elektronik elemanları kullanarak devrenizi çok hızlı bir şekilde ve çok bilgi istemeden, kolayca oluşturmanızı sağlar.

Bir örnek ile Arduino ne işe yarar sorusuna cevap verecek olursak. Örneğin çizgi izleyen bir robot yapacaksınız. Eğer arduino kullanmazsanız tamamen kendi başınıza devre tasarlayıp, PCB basıp devrenizi tamamlamak zorundasınız. Bu işlemler belki günlerinizi belki aylarınızı alacaktır. Oysa Arduino ile program kodlarını yazarak sadece motoru döndürecek motorlara gerekli bağlantıları yaparak ve çizgi izlemek için gerekli sensörü kullanarak çok kısa bir sürede yapabilir, test edbilir ve hayata geçirebilirsiniz.

Arduino Nedir? Nasıl Çalışır?

Arduino nedir nasıl çalışır sorusu eminiz ki herkesin kafasını karıştırıyor. Ancak arduino ‘nun mantığı ve kullanması gerçekten oldukça basittir. Arduino ‘ya temel olarak bakarsak bir mikrodenetleyici platformu ya da kartıdır. Arduino sayesinde projelerinizi çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino nasıl çalışır sorusuna gelecek olursak, arduino üzerinde çeşitli elemanlar vardır. Sensörler, giriş çıkış bağlantılar bunlardan biridir. Arduino ile programınızı yazarak bu elemanları kullanarak devrenizi oluşturur ve kullanırsınız. Bu kart ile devrelerinizi hem test edip hem de çalıştırmanız mümkündür.

Arduino‘yu kullanmakta oldukça kolaydır. Programlama dilini çok kolay olmasından dolayı rahatlıkla öğrenebilir ve bir USB kablosu ile yazdığınız programı Arduino üzerine yükleyebilirsiniz.

Arduino Nedir?

Raspberry Pi

Raspberry Pi , İngiltere’de bulunan ve adını aldığı bir vakıf tarafından geliştirilip üretilmektedir. Genellikle arduino ile karıştırılsa da aslında çok farklı şeylerdir. Raspberry Pi temel olarak bir bilgisayardır. Özellikle minimum seviyede tutulmuş boyutları oldukça küçüktür. Öyle küçüktür ki avucunuzun içinde bile saklayabilirsiniz. Böylesine küçük ama büyük işler başarabilmektedir.

Üzerinde bir çok giriş ve çıkış portları bulunmaktadır. Bu portlar arasında HDMI, USB gibi bir çok çıkış vardır.  Bu portları kullanarak dilerseniz Raspberry Pi ‘yi bir bilgisayar olarak kullanabilir dilerseniz projelerinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle yapay zeka isteyen robotik uygulamalarda Raspberry Pi sıkça kullanılmaktadır.

Raspberry Pi  ile dilerseniz yanınızda bir cep bilgisayarı olarak kullanabilir ve gündelik işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. İnternetten dosya indirme, film izleme, mail yazma gibi bir çok işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Raspberry Pi ‘nin özellikleri minimum seviyede tutulmasına rağmen Full HD videolerı bile rahatlıkla oynatabilmektedir.

Raspberry Pi için özel olarak geliştirilmiş aksesuarlar vardır. Klavye, monitör gibi aksesuarlar bunlardan birisidir. Oldukça küçük boyutlardaki bu aksesuarları kartınıza bağlayarak tıpkı bir masaüstü bilgisayar gibi kullanmanız bile mümkündür.

Raspberry Pi ile tıpkı arduino gibi programlama bazlı bir çok projenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Raspberry Pi fiyat konusunda oldukça düşüktür. A ve B olmak üzere iki modeli bulunan Raspberry Pi ‘nin fiyatları 50 ile 100 TL arasında değişiklik göstermektedir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ