Yazılarımız

Tesla Akademi

ARDUİNO UNO PROJELERİ

Bu yazımızda sizlerle Arduino projeler ile ilgili olarak bilgi aktarılacaktır. Ancak öncesinde Arduino Uno özellikleri konusunda birkaç noktaya temas etmek yararlı olacaktır. İsterseniz Arduino Uno nedir sorusunun cevabıyla konumuza başlayalım.

Arduino Uno set , ATmega328 mikro denetleyicisi olan bir Arduino karttır. Arduino serisinin en çok kullanılan çeşidi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Arduino Uno aşağıdaki serilere sahiptir:

 • Arduino Uno
 • Arduino Uno SMD
 • Arduino Uno R2
 • Arduino Uno R3

Arduino Uno Projeleri

Arduino Uno Genel Özellikleri

İsterseniz Arduino Uno Datasheet konusuna biraz daha göz atalım. Bu sayede genel özelliklerini tanıyacağımız Arduino Uno kartın kullanımının gayet kolay olduğunu görebiliriz. Arduino Uno, 14 adet dijital giriş – çıkış pinine sahiptir. Bu pinlerden 6 tanesi PWM çıkış olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda 6 tane analog giriş, 1 tane 16 MHZ kristal osilatör, USB bağlantısı, 2,1 mm power jakı, ICSP başlığı ile reset butonu yer alır. Arduino Uno’nun bir diğer önemli özelliği ise bir mikro denetleyiciyle çalışabilmek için gereken bütün bileşenlere sahip olmasıdır.

Arduino Uno Projeleri

Arduino Uno serisindeki bütün kartlar bir bilgisayara bağlanmak suretiyle bir adaptör veya pil ile çalıştırılabilmektedir.

Arduino Uno Teknik Özellikler

Konumuzu çok fazla dağıtmadan biraz da Arduino Uno teknik özelliklerine değinmek gerekecektir. Aşağıda maddeler halinde Arduino Uno kartının teknik özelliklerini inceleyebilirsiniz:

 • Mikro denetleyici : ATmega328
 • Dijital giriş – çıkış pinleri : 14 adet (6 tanesi PWM destekli)
 • Analog giriş pinleri : 6 adet
 • Çalışma gerilimi : +5Vdc
 • Tavsiye edilen besleme gerilimi : 7 – 12Vdc
 • Besleme gerilim limitleri : 6 – 20V
 • Giriş – çıkış pin başına düşen DC akım : 40mA
 • 3,3V pin için akım : 50mA
 • Flash hafıza : 32KB (0,5KB bootloader için kullanılmaktadır)
 • SRAM : 2KB
 • EEPROM : 1KB
 • Saat frekansı : 16MHZ

Arduino Uno Pinout Nedir?

Arduino Uno projeleri konusunda detaylara geçmeden önce Arduino Uno pin şemasından bahsetmek yararlı olacaktır. Arduino Uno pinout ile kart üzerinde yapılacak olan bütün giriş – çıkış işlemleri kolaylıkla kontrol edilebilir. Ayrıca kartta var olan özelliklerin kullanımı da bu sayede oldukça kolay bir hal alacaktır. Aşağıda Arduino Uno pin şeması ile ilgili detayları gösteren bir görsel sunulmaktadır.

Arduino Uno Projeleri

Projeler İle Arduino Uno

Teknolojik çalışmalarla beraber kullanıma sunulan birçok ürün araştırmacılara da kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle elektronık projeler konusunda çalışmalar yapmak isteyenler için daha fazla cihaza erişim kolaylaşmıştır. Bu kapsamda sunulan Arduino kartları bu konuda bir artı değer katmayı başarabilmiştir. Arduino Uno projects çalışmalarında kendisini geliştirmek isteyenler için vazgeçilmez bir giriş ve geliştirme ürünü olarak ön plana çıkmayı başarmaktadır.

Arduino Uno ile yapılan çalışmaların daha çok kendin yap projeler şeklinde olması bu alanda çalışma yapanların bağımsız ve bireysel çalışmalar yapmalarını teşvik edici bir yönde gelişim göstermeye devam etmektedir. Arduino ile projeler kapsamındabasit elektronik projeler başta olmak üzere mimari projeler ve robotik projeler gibi ilginç elektronik projeler gerçekleştirilebilir. Bunun için yapılması gereken tek şey Arduino Uno geliştirme kartına ve gerekli özgüvene sahip olmak yeterli olacaktır.

Arduino Uno İle Ortaya Konabilecek Projeler

Arduino Uno projeleri bu konuda yeni başlayanlar için ideal ve etkin projeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmalarla beraber elektronik alanında sahip olduğunuz bilgi birikimini ve tecrübenizi daha yüksek seviyelere çıkarabilmeniz mümkündür. Arduino Uno ile basit anlamda sıcaklık ölçen bir proje ile başlayıp, zamanla ses ve bluetooth ile kontrol edilebilen robot projeleri ve bir çizim robotu ortaya koyabilecek düzeyde bilgiye sahip olabilirsiniz.

Arduino Uno Projeleri

Bu aşamalara gelebilmek için yapılacak tek şey yılmadan, sıkılmadan çalışmak olacaktır. Bu konuda profesyonel desteklere de başvurulabilir. Ancak gelişim konusunda en büyük destekçiniz yine internet üzerinden yapacağınız araştırmalar olacaktır. Neyi nerede ve ne zaman kullanacağınızı çözerek siz de başarılı Arduino Uno projeleri ortaya koyabileceksiniz.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ