Yazılarımız

Tesla Akademi

PIC PROGRAMLAMA SETİ

PIC mikro işlemciler bilindiği üzere C, Basic gibi diller ile kodlanabilen ve elektronik devreler üzerinde birçok işlemin kolaylıkla yapılabilmesini sağlayan entegrelerdir. Microchip firmasının ürettiği PIC, mikro işlemcilerin çalıştırılması için PIC serileri arasından işlemine ve kaynak gücü gibi detaylara dikkat ederek en uygun PIC seçilmelidir.

Uygun PIC ‘i seçtikten sonra çeşitli derleyiciler sayesinde programlama dili ile program kodları yazılıp derleyici aracılığıyla makine diline dönüştürülmeli ve PIC üzerine yüklenmelidir.

Bu işlemi yapabilmek için PIC programlama seti bizlere yardımcı olmaktadır. Programları doğrudan entegre üzerine yükleyemediğimizden dolayı bu programlama setleri sayesinde istediğimiz programı PIC üzerine yükleyebilir, düzenleyebilir ya da silebiliriz. Bir çok PIC serisi tekrar silinip yüklenebilmektedir.

PIC Ne İşe Yarar ?

Arizona Microchip firmasının ürettiği PIC isimli mikro işlemciler sayesinde, elektronik ortamda çoğu işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Mikro işlemciler ana işlem birimidir, tıpkı bilgisayarlardaki CPU gibi aynı işlevi görmektedir.

Mikro işlemcilerin yapabileceği işlem sayısı modelden modele değişiklik göstermektedir. PIC ‘lerin farklı bellek boyutların modelleri mevcuttur ve daha fazla belleği bulunan mikro işlemciler dolayısıyla daha fazla işlem yapabilirler.

PIC seti ile bilginizi genişletebilir ve seti ile pratikliğinizi artırabilirsiniz.

PIC Programlama Deney Seti

PIC programlama ile pek çok farklı devreleri kurabilir ve uygulamasını yapabiliriz. Ancak kodlar ve PIC ‘ler üzerine çalışmak istiyorsak kesinlikle bir PIC Programlama Seti edinmemiz gerekmektedir. Bu deney setleri sayesinde her devreyi tek tek oluşturmamız ve kurmamız gerekmez.  Bu seti ‘n sayesinde artık daha hızlı olmanız mümkün. Seti sizde uygun fiyatlara edinebilirsiniz.

PIC Programlama Seti üzerinde butonlar, ledler, LCD ekranlar, röleler ve daha bir çok işlevi gerçekleştirebileceğimiz elektronik elemanlar ve hazır kurulu devreler tek bir baskı devre üzerinde hazır olarak verilmektedir. Programlama Seti bu işi yapmak isteyenler için kesinlikle alınması gereken bir gereçtir. Ayrıca Programlama seti ‘ni internet üzerinden şemalarını bularak kendinizde yapabilirisiz.

PIC Programlama Deney Seti Ne İşe Yarar ?

Deney setleri sayesinde biz sadece yapacağımız işleme göre kodumuzu yazarız ve PIC ‘e yükledikten sonra deney setinde çalıştırıp kodların gerçekte nasıl bir işe yaradığını görür, aynı zamanda kodların doğruluğunu görmüş oluruz. PIC Deney seti gerek yeni başlayanlar için gerekse uzmanlar için her zaman bir vazgeçilmez ve işleri kolaylaştıran bir üründür.

Deney setlerinin işlevlerine göre pek çok farklı modeli bulunmaktadır ve fiyatları işlevlerine göre değişiklik göstermektedir. PIC Deney Seti sayesinde kendinizi çok daha hızlı geliştirebilirsiniz. 


PIC Programlama Seti

PIC Programlama Nedir İndir

PIC programlama ve mikro işlemciler hayatımızı en kolaylaştıran ürünlerden biridir. Binlerce eleman ile kuracağımız devreyi sadece tek bir işlemci ile gerçekleştirebiliyorsak, algılama ve seçim yapma gibi özelliklerden faydalanıyorsak kesinlikle PIC ‘ler sayesindedir. PIC Programlama nedir indir ve pıc programlama seti ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

PIC programlama ile ilgili pek çok doküman ve malzeme kolaylıkla bulanabilmektedir. PIC programlama dokümanlarına internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve indirebilirsiniz. PIC programlama ile uğraşmak istiyor ve başarılı olmak istiyorsanız kendinize bir programlama seti almanızda fayda vardır.

PIC Programlama Kiti

PIC programlamada C, Basic ya da diğer uygun diller ile kodlarımızı yazarız. Yapmak istediğimize uygun kodları yazdıktan sonra derleyici programlar sayesinde derleyerek hex dosyasını oluştururuz. Hex dosyasının içinde makinelerin yani elektronik elemanların ve mikro işlemcilerin anlayacağı şekilde kodlar vardır. Yani bizim kodladığımız program, makine diline çevrilmiştir.

Mikro işlemcimizin istediğimiz şekilde çalışabilmesi için bu hex dosyasının micro işlemci içine gömülmesi gerekiyor. Bu esnada PIC Programlama kiti sayesinde kodlarımızı PIC içine gömebiliriz.

Yani PIC Programlama kiti sadece kodları PIC üzerine yazmada, silmede ve düzenlemede kullanılmaktadır ve PIC programlamanın olmazsa olmaz elemanıdır. Bu kit olmadan PIC ‘ler ile hiçbir şey yapmamız mümkün değildir. Ayrıca bir programlama seti ile çalışmalarınızı daha ileriye götürebilirsiniz. Seti edinmeniz gelişiminiz açısından büyük faydası olacaktır. Uygun fiyatlı seti bulmanız mümkündür.

PIC Deney Seti

PIC deney setleri programcıların ve PIC ile uğraşanların en büyük yardımcılarından biridir. Bu deney setlerinin üzerinde PIC ile kontrol edilen devre elemanlarının neredeyse tamamı bulunmaktadır.

Deney setleri sayesinde normal devre yapıyormuş gibi programımızı yazar ve PIC ‘imize gömeriz ardından bu deney seti üzerinde deneyerek çalışıp çalışmadığını, çalışıyorsa ne gibi hatalar olduğunu, nasıl çalıştığını öğreniriz.

 Yani PIC deney seti yeni öğrenenlerden en uzman kişilere kadar herkesin kullandığı en iyi yardımcı elemanlardan birisidir. Bu seti uygun fiyatlara edinebilirsiniz. Ayrıca setin bir çok modeli bulunmaktadır.


PIC Programlama Seti

Multi PIC Programmer

PIC, mikro işlemciler arasında pek çok farklı model mevcuttur. Bu modellerin işlevleri, bellek sayıları ve güç tüketimleri farklılık gösterdiği gibi bacak sayıları ve bacakların işlevleri de farklılık göstermektedir. Eğer her seferinde aynı model PIC ile çalışmıyorsanız Multi PIC Programmer ‘e ihtiyacını olacaktır. Bu programlayıcı sayesinde neredeyse bütün PIC modellerini tek bir programlayıcı ile kod yükleyebilir ve silebilirsiniz.

Multi PIC Programmer ‘in üzerinde pek çok delik bulunmaktadır ve tüm PIC modellerinin nasıl yerleştirileceği kullanım kılavuzlarında verilmektedir. Bu programlayıcı ile Örneğin PIC16F628A ‘yıda PIC18F248 ‘i de programlayabilir yada programı silebilirsiniz. Yani Multi PIC Programmer, her PIC modeline uygun universal bir programlayıcı türüdür.

PIC Programlayıcı İndir

PIC mikro işlemciler hayatımızı kolaylaştırırken, öğrenmek için de emek vermek gerekiyor. Bu mikro işlemciler için C , Basic ya da assembly dilini öğrenmek gerekiyor. Eğer bu dillerden birine hakimseniz sizlerden PIC mikro işlemcisi ile istediğinizi yapabilirsiniz. Ancak PIC mikro işlemcilerin kodları anlayabilmesi için hex tarzına dönüştürülerek verilmesi gerekir.

Bu işlemi derleyiciler yapmaktadır. Sizde bir PIC programlayıcı indir ‘erek kodlarınızı derleyebilir ve hex dosyasını oluşturabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz programlayıcı programlar bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanları Micro C ve CSS C derleyicileridir.

PIC Programlama Dersleri

Mikro işlemci programlaması ile toplumun sadece belirli bir kesimi ilgilendiği için PIC Programlama Dersleri oldukça kısıtlıdır. Ülkemizde bazı kurumlar bu tarz kurslar ve dersler verse de bunlar belirli bölgeler ile kısıtlıdır. Üniversitelerin Elektrik – Elektronik Müh. Ve Bilgisayar Müh. Bölümlerinde PIC üzerine programlama dersleri ve eğitimleri veriliyor ancak bazı üniversitelerde bu derslerde bulunmuyor.

PIC Programlama ve PIC programlama seti ile ilgili yeterli sayıda ve oldukça kaliteli Türkçe dilinde kitaplar, dokümanlar bulunmaktadır. Fiyatları uygun olan ve seviye seviye ilerleyen bu kitaplar sayesinde PIC Programlamayı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden ücretsiz bir şekilde yayınlanan video derslere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

PIC programlamayı öğrenebilmek için kullanılan programlama dillerinden birini bilmeniz gerekmektedir bunun dışında başlangıç düzeyinde elektronik bilgisi gerekmektedir. Alacağınız PIC Programlama Eğitimleri de muhakkak sizi bir adım öteye taşıyacaktır ancak PIC programlama dalında kendinizi geliştirmek için deneme yanılma yolu ile ilerlemelisiniz. Ne kadar çok kod yazar, ne kadar çok uygulama yaparsanız kodlar ve uygulamalar aklınıza kazınacak, hangi kodun hangi döngünün ne tarz bir etki yarattığını fark edeceksiniz.

PIC programlama kesinlikle emek isteyen ve bolca vakit ayırması gereken bir programlama ve mikro işlemci türüdür. Bunun yanı sıra piyasada en yaygın olarak kullanılan PIC ‘ler sayesinde kolaylıkla iş alanı bulabilirsiniz.

PIC Programlama PDF

PIC programlama hakkında internet üzerinden yayınlanan pek çok İngilizce ve Türkçe doküman bulunmaktadır. Bu dokumanlar genellikle profesyonel hazırlanan uygulamalar ya da kitap PDF ‘leridir.

Hiçbir kitap almadan sadece internet üzerindeki dokümanlar sayesinde PIC Programlama öğrenmek mümkün ancak daha ileriye taşıyabilmek için mutlaka yeni çalışmalar yeni uygulamalar incelemek gerekiyor.

PIC programlama PDF dokümanlarına bu iş için özel olarak kurulmuş forumlardan yada Google üzerinden arayarak rahatlıkla erişebilirsiniz. Özellikle bu alanda az bilgi olması nedeniyle pek çok kişi bildiklerini bir belge haline getirip yayınlamaktadır.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ