Yazılarımız

Tesla Akademi

TEMEL ELEKTRİK DEVRELERİ

Bu yazımızda sizlerle elektronik devre ve temel elektronik devre uygulamaları konularında bilgiler verilecektir. Ancak öncesinde temel elektriğin ne olduğuna ve uygulama alanlarına göz atalım. Bu aşamada elektrik devresini açıklamak faydalı olacaktır. Elektrik devresi, üreteç, iletken, anahtar, sigorta ve alıcıdan oluşan kapalı bir sistem içerisinde akımın yol aldığı sistem olarak açıklanabilir.

Temel elektrik uygulamaları basit anlamda bir buton bir zil tesisatında, bir dairenin kapı otomatiğinde, priz tesisatında karşımıza çıkabilir. Bu uygulamalardaki temel elektrik malzemeleri üreteç, sigorta, anahtar, alıcı ve iletkenler olabilir. Temel elektrik devreleri bu elemanlarla beraber oluşturulup işleme alınır.

Temel Elektrik Devreleri

Temel Elektronik

Geçmişten günümüze yapılan araştırmalar neticesinde şimdiki halini alan ve gelecekte daha da gelişmeye açık bir konu olan elektronik devre yapımı kısaca elektrik kullanarak bilgi işleme, taşıma ya da depolama yapan elemanları ve sistemleri inceleyen bir bilim dalı olarak bilinir. Günümüzde kullanılan temel elektronik devre elemanları direnç, anahtar, kablo, röle, transformatör, motor, jeneratör, batarya ve pasif elemanlar olarak kullanılır. Bu elemanlar kullanılarak enerji üretimi, dağıtımı, anahtarlaması, saklanması ve dönüşümü gibi işlemler yapılabilmektedir.

Temel Elektrik Devreleri

Elektronik, elektrik ve elektromekanik bilimlerinden ayrılmaktadır. Bu ayrımın en büyük göstergesi zayıf radyo ve ses sinyallerinin kuvvetlendirilmesi için ve mekanik bileşene sahip olmayan triyod’un bulunmasıdır. 1950’lere kadar bu durum ‘Radyo Teknolojisi’ olarak anılmaktaydı. Çünkü temel olarak radyo iletimi, alımı ve vakum tüplerini kapsayan bir tasarım ve teoriyi içermekteydi. Günümüzde birçok devre elektronik malzemeleri yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Bu elektronik aletler elektron kontrolü için yarı iletken madde kullanmaktadırlar.

Elektronik Devre Nedir?

Temel elektrik devreleri konulu yazımıza elektronik devrelerle devam edelim. Elektronik Devre, üzerinde pasif ve aktif devre elemanlarını barındıran ve yapılacak çalışmaya ilişkin tasarımlarla işlev kazanan yapıdır. Peki pasif ve aktif elektronik devre elemanları hangileridir?

Elektronik devre tasarımı için kullanılan devre elemanları aşağıda verilmiştir:

Temel Elektrik Devreleri
  • Pasif Devre Elemanları : Genel amaçlı elemanlardır. Direnç, kondansatör, bobin olarak belirtilebilir.

  • Aktif Devre Elemanları : Elektronik devrelerde özel amaçlar için kullanılan elemanlara denir. Diyot, transistör ve entegre devreler örnek olarak verilebilir.

Elektronik devreler genel olarak iki ayrı kategoride incelenebilir.

1. Analog Devreler: Bu devre türünde sürekli sinyal kullanılır. Kabloda gürültü olduğu takdirde sinyalde bozulmalara rastlanabilir.

2. Sayısal Devreler: Bu devreler ayrık sinyal kullanımı vardır. Kabloda oluşabilecek gürültü probleminin çözümü için geliştirilmiştir.

Temel Elektrik Devreleri

Elektronik Devre Tasarımı

Elektrik – Elektronik konusunda yetkin bir konumda olabilmek için elektronik devre nasıl yapılır sorusuna net cevaplar verebilmek lazımdır. Bunun için tabi ki alarm devreleri, regüle devreleri gibi elektronik devre çizimleri konusuna da hakim olmak gerekmektedir. Kısaca elektronik tasarım sürecini şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Tasarım öncesi veri toplama
  • Uygulama tasarımının hazırlanması
  • Tasarıma uygun çizimin yapılması
  • Netlist ile parça bağlantılarını kontrol etme
  • Elektronik parça yerlerinin tespiti
  • Board üzerinde izlenecek yol denetimi
  • Baskı yapılmadan önce yapılması gereken son kontroller

Elektronik devre elemanlarının lehimleyerek monte edilmesi ve bakır yollar ile elektriksel bağlantı oluşmasının sağlanması için yapılacak olan devre kartların tasarımı aslında oldukça önemli bir konudur. Yukarıda izlenebilecek yollar genel olarak açıklanmıştır.

Temel Elektrik Devreleri Eğitimi

Günümüzde elektrik – elektronik büyük öneme sahiptir. Çünkü artık iletişim, haberleşme, sanayi ve daha birçok iş kolunda ya da hayatımızın çoğu yerinde karşımıza çıkan bu yapıların eğitimi de kademeli olarak devam etmektedir. Temel elektrik devreleri konusundan başlayıp elektronik devre projeleri üretmeye kadar giden genel bir süreci kapsayan bu konu için bilgi sahibi olmak gerekir. Bu konuda lise, önlisans ya da lisans seviyelerinde eğitim almak da bazen yeterli olmayabilir.

Temel Elektrik Devreleri

Elektronik devre tasarımı ve yapımı konusunda bilgi birikimi ve teorinin yanında bol uygulama yapmak oldukça önemlidir. Çünkü elektronikte kullanılan devrelerin yapboz tahtası gibi oynanması sayesinde gerekli gelişim sağlanacaktır. Bu aşamada web üzerinden bol bol araştırma yapmak ve daha önce yapılan çalışmaların incelenmesi sizi bir adım ileriye taşımaya yetecektir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ