Yazılarımız

Tesla Akademi

SİEMENS PLC

Günümüz dünyasında endüstriyel çalışmalarda ve uygulamalarda PLC’lere sıkça rastlamaktayız. Bunda PLC’lerin pratik olmaları, insan hatasını en aza indiren yapısı ve standartlaşmayı sağlamaları büyük bir rol oynamaktadır. Bundan dolayı bu yazımız sizlerin PLC’ler konusunda bilgi sahibi olmanıza destek olmak amacıyla hazırlanmıştır. PLC konusunda vereceğimiz bilgilerden sonra Siemens PLC konusu ile detaylara girip aklınızda yer alan soru işaretlerine cevaplar arayacağız.

Siemens PLC

Öncelikle PLC’nin ne anlama geldiğine göz atmak yararlı olacaktır. İngilizce Programmable Logic Control kelimelerinin ilk harflerinden oluşan PLC, programlanabilir mantıksal denetleyici olarak anılır. PLC ile fabrikalarda yer alan imalat hatları ya da makine kontrolleri gibi süreçlerin denetimi sağlanmaktadır. Özellikle Sıemens PLC bu tarz işlemlerin kontrolünde kullanılan özel yapılarla bezenmiş bir aygıt olarak ön plana çıkmaktadır.

PLC Genel Yapısı

Siemens PLC detaylarına geçmek için ilk olarak PLC’nin yapısını tanımak fayda sağlar. PLC’ler birçok giriş ve çıkıştan oluşacak şekilde düzenlenmektedirler. Elektriksel gürültülere, mekanik darbe ve titreşimler ile elektriksel gürültülere karşı daha dayanıklı olacak biçimde tasarlanmaktadırlar. PLC’lerde önemli olan nokta hangi sistem denetlenecekse ona uygun program yüklemek gerektiğidir. Genel hatları ile bir PLC programı giriş bilgisini milisaniyeler bazında olacak şekilde hızlıca taramak suretiyle çıkış bilgileri ortaya koymaktadır.

Siemens PLC

Programlanabilir mantıksal denetleyiciler aslında monitör ve klavyesi olmayan bir bilgisayara benzetilebilir. Ancak en önemli fark, işlenecek verinin gerçek ortamdan alınması ve işlenen bilgilerin aynı şekilde gerçek ortama sayısal (dijital) ya da analog olarak aktarılmasıdır. Bir diğer karşılaştırma mikroişlemciler ile yapılabilir ve o da şudur: Mikroişlemciler maliyet açısından daha düşüktür fakat PLC elektronik tasarım için daha az zaman harcanmaktadır. Yine endüstri alanında rastlanan olumsuz şartlar (Büyük sıcaklık farkları, manyetik alan ve toz gibi…) PLC’leri etkilemez.

Bazı Siemens PLC Modelleri

Yazımızın devamında Siemens tarafından tasarlanıp üretilmiş olan Siemens S5 PLC ve Siemens 1200 PLC hakkında bilgilendirme yapılacaktır. İsterseniz öncelikle S5 PLC konusunda bilgi verelim. Simatic S5 PLC olarak bilinen bu model PLC’leri programlamak içinSimatic Step 5 adı verilen ve DOS ortamında çalışan bir uygulama yazılımı kullanılmaktadır. Sunulan en son sürüm Step 5 V7.23’tür. 1 Kasım 2002 tarihi itibariyle Siemens bütün S5 model PLC’lerin üretimini durduracağını açıklamıştır. S5 – 90 ve S5 – 100 model PLC’lerin üretilen bütün serileri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • CPU 90
  • CPU 95
  • CPU 100
  • CPU 102
  • CPU 103

Tanıtacağımız bir diğer model olan Simatic S7 PLC de Siemens tarafından üretilen ve S5 model PLC’lerin yerini alan bu cihazlarSimatic Step 7 Manager adlı yazılım ile programlanmaktadır. İlgili programın en son sürümü Step 7 V5.5 SP4 ve Step 7 Professional 2010 SP5’tir. S7 PLC ailesi aşağıdaki gibidir:

  • S7 – 200
  • S7 – 300
  • S7 – 400
  • S7 – 1200
  • S7 – 1500
Siemens PLC

Bu aşamada Siemens PLC simulator konusuna da değinmek faydalı olacaktır. Bilindiği gibi simülatörler gerçek ortamda yapılması zor, imkansız ya da maliyetli işlemlerin bilgisayar ortamında yapılması işlemidir. Böylelikle hem fiziki anlamda sorun yaşamaksızın hem de defalarca deneme olanağı ile deneyimleri artırmak mümkündür. Simülatör olarak sunulan Siemens PLC programı ile anılan PLC serilerinin bilgisayar ortamında çalıştırılabilmesi mümkündür. Simülatörde CPU modeli türü de ayarlanmak suretiyle hemen her işlem sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Siemens PLC Eğitimi

Siemens PLC bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler için doğru bir tercih olacaktır. Ancak bu konuda bazı noktalara dikkat etmek gerekecektir. ÖncelikleSiemens PLC kursu almak bilgi birikiminizin artmasını sağlayacaktır ve size verilecek eğitim ile uygulama yapabileceksiniz. Siemens PLC katalog ile de farklı modelleri inceleme olanağına sahip olabileceksiniz.

Siemens PLC

Siemens PLC dünyasında kendinizi daha da geliştirip bu alanda söz sahibi olabilmek için hiç vakit kaybetmeden Siemens PLC eğitim seti edinerek sahip olduğunuz bilgileri pratik uygulamalara dökebilirsiniz. Böylece derin bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olarak kendinize yeni ufuklar açabilmeniz mümkün hale gelecektir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ