Yazılarımız

Tesla Akademi

SCADA PLC

Bu yazımızda sizlerle Scada PLC nedir sorusuna yanıt arayacağız. Bu kapsamda vereceğimiz bilgilerle Scada’nın bizim için ne demek olduğunu kavrayarak bu konuda karşınıza çıkacak kavramlara daha çok hakim olabileceksiniz. Öncelikle Scada nedir sorusunun cevabını vermek konunun anlaşılırlığı açısından yararlı olacaktır.

Scada sistemi, ‘Danışmalı Kontrol ve Veri Toplama Sistemi’ anlamına gelen ‘Supervisory Control And Data Acquisition’ kelimelerinin ilk harflerinden meydana geldiği şekilde belirtilen bir yapıdır. Dilimize ‘Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi’ olarak da çevrilebilen Scada PLC bilgisayarlar dahil bütün haberleşme cihazları ve algılayıcılardan oluşturulan ve denetlenip kontrol edilebilen genel bir sistemdir. Scada temel olarak ikiye ayrılır:

 1. Enerji Scadası (Elektrik, su, doğalgaz)

 2. İşlem Scadası (Fabrika , tesis otomasyonu)

Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle beraber altyapı maliyetlerinin azalmasının bir sonucu olarak elektrik dağıtım sistemlerinin otomasyonunun teknik olarak ve finansal açıdan daha kolay uygulanabilir olması karşımıza Scada otomasyon kavramını çıkarmıştır. Bunu bir örnekle açıklarsak dağıtım ve su otomasyonu ile bir şebekenin uzaktan izlenmesi oldukça ilgi çekici hale gelmiştir. Bu sayede mevcut sistemin kontrolü etkin, hızlı ve pratik bir şekilde sağlanacaktır. Sonuç olarak daha güvenli, kaliteli ve her şeyden öte sürekli bir elektrik enerjisi ve su temini sağlanabilir olacaktır.

Scada PLC

Scada Otomasyon

Günümüzde büyük sistemlerin kontrolü ve devamlılığının sağlanması bilgi birikimi ve tecrübe gerektiren bir meseledir. Öyle ki bilgiye dayanmayan ve kontrolsüz olarak kurulan çoğu sistemler daha işin başında olumsuz geri dönüşlere neden olmuştur. İşte bu noktada büyük sistemlerin tasarlanıp kurulması kadar o sistemlerin etkin ve yeterli düzeyde kontrolünün sağlanması oldukça önemlidir. Süreç kontrolü için Scada uygulamaları oldukça yararlı olmaktadır.

Scada PLC

Teknolojinin üretimle bütünleşmesinde Scada PLC oldukça önemli rol oynamaktadır. Öyle ki Scada programları sayesinde özellikle son teknoloji ekipmanların kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır ve bu da üretimde hız ve kalite olarak geri dönüş sağlamıştır.

Scada PLC İle Gerçekleştirilen Çözümler

Scada programı ile gerçekleştirilen çözümler sayesinde endüstri alanında yapılan üretim konusunda modern yaklaşımlara ulaşılabilir. Bu sayede özellikle sanayi üretiminde birçok kolaylık sağlanır. Aşağıda Scada PLC ile yapılan çözümlerden bazılarını görmektesiniz:

 • Alçak gerilim güç kontrol üniteleri

 • Atık su arıtma

 • Bina otomasyonları

 • Çimento üretim sistemleri

 • Doğalgaz boru hatları

 • Elektrik üretim ve iletim hatları

 • Enerji santrali

 • Kimyevi madde ve yapı kimyasalları

 • Otomotiv üretimi

 • Petrol boru hatları

 • Soğutma sistemleri

 • Reaktif güç işlemleri

 • Türbin kontrolleri

 • Verilerin merkezileştirilmesi

Yukarıda belirtilen çözümler ihtiyaç halinde oluşturulan ve bu konuda yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Yani endüstriyel kontrolü amaçlayan sistemler bütünü Scada’yı bizlere sunmaktadır. Scada’da kontrol işlemleri RTU, PLC ve ERP gibi planlama sistemlerinin bir arada kullanılmasıyla ortaya konulmaktadır.

Scada yazılımı sayesinde karmaşık işlemler kolay bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey ihtiyaçların doğru ve net bir şekilde analiz edilerek işe koyulmaktır. Bundan sonra artık Scada sistemi nasıl kurulacak sorusunun cevabını aramaya dönük olacaktır.

Scada Eğitimi

Dünyada ve ülkemizde artık endüstride daha teknolojik ve modern sistemlere geçişler yapılmaktadır. Tabi ki bu durum kurumlara fazladan çalışma ve maliyet olarak dönmektedir. Ancak kurulan sistemler ileriki zamanlarda ilgili kurum ya da kuruluşlara büyük avantajlar sağlamaktadır. İşte bu gibi çalışmalarda karşımıza çıkan Scada Siemens gibi otomasyon sistemleri oldukça cazip seçenekleri bünyelerinde barındırmaktadır.

Scada PLC

Scada PLC sistemleri içerisinde bilgisayar, elektronik, mekanik ve kontrol birçok bilgi sistemini barındırdığı için derin bir bilgi birikimi ve tecrübeyi de bünyelerinde barındırmaktadırlar. Bundan dolayı Scada eğitimleri önemli bir kavram olmaktadır. Siz de Scada konusunda engin bir bilgi düzeyine sahip olup bu alanda var olabilmek için hemen Scada kursu araştırıp profesyonel ve deneyimli çalışma arkadaşlarıyla tanışmalısınız. Böylece alacağınız Scada eğitim ile kendinizi daha da geliştirebileceksiniz.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ