Yazılarımız

Tesla Akademi

PIC PROGRAMLAYICI

Bu yazımızda sizlere PIC programlayıcı konusunda bilgiler aktaracağız. Bu kapsamda vereceğimiz bilgilerle pic devre konusunda bilgi sahibi olabileceksiniz ve bu kendinizi ileri seviyelerde geliştirebileceksiniz. İsterseniz öncelikle PIC’in ne anlama geldiğinden ve ne işe yaradığından bahsedelim.

PIC (Peripheral Interface Controller), Microchip firması tarafından üretilen mikro denetleyicilerdir. Bu cihazlar ile hızlı, ucuz ve bir programa bağlı mantıksal uygulamalar geliştirilip ortaya konabilir. Son zamanlarda elektronik cihazlarda yaşanan gelişmelerle birlikte popülerliği gittikçe artan PIC’ler bu konuda uygulama yapmak isteyenler için bulunmaz bir sisteme sahiptir. Sayıcı, zamanlayıcı, dijital saat, PWM uygulamaları, motor kontrolleri, multiplexer ve aç – kapa devreleri gibi birçok uygulama rahatlıkla ortaya konabilir.

PIC Programlayıcı

PIC Programlayıcı Devre Ne İşe Yarar?

Bir PIC programlamak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Bunlar kısaca aşağıdaki gibi maddelere ayrılabilir:

 • Seri COM port çalışan bilgisayar
 • Mikro denetleyici programlama devresi
 • Assembler derleyici programı
 • PIC programlayıcı

Bu yazımızda bizim için önemli olan pic programlayıcı yapımı konusudur. Peki PIC programlayıcı nedir? Basit bir cümle ile belirtecek olursak PIC için yazılan programın entegre devreye yazılmasını sağlayan bir devredir. PIC programlayıcı devre ile PIC mikro denetleyiciler kart üzerinde yer alan sokete doğrudan bağlanarak programlanabilir.

PIC Programlayıcı

PIC programlayıcı devrelerde 8, 14, 18, 28 ve 40 pine sahip PIC devreleri kart üzerindeki sokete yerleştirmek suretiyle rahat bir şekilde programlamak mümkündür. Ayrıca ICSP (Devre üzerinde seri programlama) özellikleri ile de çalıştığı devreden sökmeden programlama imkanı vardır. Genel olarak bir PIC programlayıcı devre setinde:

 • PIC programlama kartı
 • USB portu için bağlantı kablosu
 • Yazılımların saklandığı CD
 • Kullanım kılavuzu

Aslında hazır setler yerine siz de basit PIC programlama devresi tasarlayıp bu sayede de PIC programlayıcılar ortaya konabilir. Bu aşamada bir diğer kavram olan PICKIT’lerden bahsetmek yararlı olabilir.

PICKIT2 Nedir?

PICKIT2 yine Microchip firmasınca PIC mikro denetleyicileri programlayabilmek ve hata ayıklama (debug) yapabilmek için dizayn edilmiş olan, bilgisayarların USB portundan PIC ve seri EEPROM’ları programlayabilen kitlerdir. Orijinal PICkit 2 programlama özelliğini ICSP (Devre üzerinde seri programlama) kullanarak gerçekleştirebilmektedir.

PIC Programlayıcı

PIC Programlayıcı Çeşitleri

Günümüzde birçok PIC programlayıcı devre bulunmaktadır. Her ne kadar hazır olarak satılan türleri de olsa da bireysel olarak da programlayıcı yapabilmek mümkündür. Ancak PIC’lerle birebir uyum için firmaların ürettiği programlayıcıların kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Aşağıda bazı programlayıcı çeşitleri verilmiştir.

 • ATMEL programlayıcı
 • EPROM programlayıcı
 • JDM PIC programlayıcı
 • USB PIC programlayıcı

Hazır set olarak piyasada bulunabilecek bu programlayıcılar genellikle programlayıcı, USB kablo, RS232 bağlantı kablosu, konnektör ve soketleri beraberinde taşıyarak kullanım kolaylığı sunmaktadırlar.

Tekrardan belirtmek gerekirse PIC programlayabilmek için gereken programlayıcıları piyasadan hazır olarak alabilmenin yanında gerekli malzeme temini ile siz de yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmayı düşündüğünüz programlayıcının özelliklerini ve yapımı için gereken malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Ardından PIC devre yapımı için kolları sıvayıp elektronik devre yapım adımlarını sırayla izleyip lazım olan programlayıcıyı ortaya çıkarabilirsiniz.

PIC Programlayıcı Son Sözler

Buraya kadar bahsedilen konular genel olarak bir PIC programlayıcının ne olduğu ve ne işe yaradığını açıklamayı hedeflemiştir. Bu yazıyı okuduktan sonra eğer siz de PIC dünyasında adınızı duyurmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden PIC programlayıcı yapımı başlangıç yaparak kendinizi hemen göstermeye başlayın. Bu konuda gerekirse özel bir eğitim almanız gerekiyorsa gereğini yaparak adımlarınızı hızlandırın. Hatta profesyonel kaynaklardan alacağınız destek ve yardımlar sayesinde daha hızlı ilerlemeye çalışın.

PIC Programlayıcı

Sonuç olarak günümüzün popüler uygulama alanlarından olan PIC’ler ile daha yakından tanışmak ve onlarla yeni ve etkin uygulamalar ortaya koyabilmek için kendinize gerçekçi bir hedef belirleyip yola çıkın ve verdiğiniz bu karardan asla vazgeçmeden emin adımlarla ilerleyin. Çünkü öyle görünüyor ki gelecek teknolojiyle şekillenecektir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ