Yazılarımız

Tesla Akademi

ELEKTRONİK NEDİR?

Bu yazımızda sizlere elektronik hakkında genel bilgiler aktarılacak olup elektronik teknolojisi nedir sorusuna da cevaplar arayacağız. Bu kapsamda öncelikle elektroniğin ne anlama geldiğini ve elektronik yüzyılın bizim için neyi ifade ettiğini görmemiz yararlı olacaktır. İsterseniz öncelikle elektronik ne demek sorusunu açıklayarak konumuza başlayalım. Elektronik, elektrik kullanmak kaydıyla bilgi işleyen, taşıyan ya da depolayan elemanları ve sistemleri konulan bir bilim dalıdır. Elektronikte özellikle serbest elektronların (valans elektronik) kontrolü konu alınır.

Yukarıda elektronik nedir kısaca göz atmış olduk. Biraz da elektronik yüzyıl nedir sorusuna cevap arayalım. Böylece elektronik nedir konulu yazımızın kapsamını biraz daha genişletmiş olacağız.

Elektronik Yüzyıl Nedir?

Eski çağlardan beri insanlar devamlı olarak araştırma –geliştirme yapmaktadırlar. Bu çalışmaların hemen hepsi insan ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan uğraşları kapsamaktadır. Geçmişle günümüz arasında her yüzyıl içerisinde var olan gelişmelerden ötürü bir isim almıştır. Günümüz ise uzay çağı olarak adlandırılmakla beraber elektronik yüzyılı da denebilir. Çünkü etrafımızı çevreleyen birçok cihaz elektroniğin mükemmel tasarımını içermektedir. Elektronik özellikle haberleşme, otomasyon ve tüketici elektroniğinde yaşanan gelişmelerle adından sıkça söz ettirmiştir.

Elektronik Nedir?

Bu aşamada endüstriyel elektronik nedir sorusu da akıllarda yer edecektir. Endüstriyel elektronik sanayide kullanılan elektronik araç gereci temsil etmektedir. Bilindiği gibi artık sanayi alanında işlerin çoğu elektronik sistemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, otomobil sanayinde montaj, boya ve diğer bazı işlemleri robotların yapması gibi. Tabi ki bu işlerde kullanılan robotlar da elektroniğin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elektronik Haberleşme Nedir?

Konumuza elektronik haberleşmenin ne anlama geldiğini açıklayarak devam edelim. Elektronik haberleşme telefon, telgraf gibi haberleşme yöntemlerinden uydu haberleşmesine, ev aletleri ve tıp cihazları üretimi gibi geniş bir yelpazede incelemeyi içermektedir. Bu haberleşme çalışmaları sayesindedir ki artık dünyanın bir ucundan diğer ucuna insanlar anlık olarak gerek sesli olarak gerekse de görüntülü olarak iletişim kurabilmektedirler. Bütün bu durumların temelinde elektronik yatmaktadır. İsterseniz biraz da elektroniğin temellerine inelim.

Elektrik Elektronik Nedir?

Yazımızın ilk kısmında elektronik nedir sorusunun yanıtı vermiştik. Biraz da detaylardan bahsetmek yararlı olacaktır. Elektronik, dijital elektrik sinyalleri ile istenilen işlemlerin yaptırılmasını konu edinmektedir. Bahsi geçen sinyallerin kullanılması ile dijital cihazların kontrolü sağlanır.

Elektroniğin kapsadığı alanlar aşağıdaki gibidir:

  • Analog Elektronik
  • Sayısal Elektronik
  • Haberleşme Elektroniği
  • Otomasyon Elektroniği
  • Tıp Elektroniği
Elektronik Nedir?

Elektronik analog ve dijital olmak üzere iki ana kola ayrılır.

1. Analog Elektronik: Sürekli sinyal kullanan elektronik sistemdir. Genel yapı olarak birkaç çeşit temel devrenin birleşiminden oluşturulur. Analog devreler gerilimi yavaş bir şekilde değişen elektrik akımını kullanırlar. Yumuşak bir şekilde değişir.

2. Dijital Elektronik: Elektrik darbelerini kullanır. Bir açık bir kapalı (bir açık bir kapalı) olan akım veya gerilim sayısal sinyali ifade eder. Dijital elektronikte ikili sayı sistemi kullanılır. Eğer sistemde gerilim varsa 1, yoksa 0 değeri alınır.

Bu aşamadan sonra bilinmesi gereken bazı kavramların cevaplarını da vermek yararlı olacaktır. Bunlarda ilki elektronik devrenin tanımı olacaktır.

Elektronik Devre Nedir?

Elektronik devre direnç, diyot, transistör ve benzeri devre elemanlarının kullanılmasıyla oluşturulan bir devre çeşididir. Bir elektronik cihazda bu tarz devrelerden birden fazla sayıda bulunabilir. Bu konuda cevaplanması gereken bir diğer sorusu da elektronik komponent nedir sorusudur. Elektrik komponent, az önce bahsi geçen elektronik devre elemanlarının ta kendisini ifade etmektedir.

Elektronik Nedir?

Elektronik Eğitimi

Elektronik nedir konulu yazımızı sonlandırmadan önce elektronik eğitimi konusunda da birkaç cümle kurmak gerekebilir. Elektronik bilimi teknik olması ve bilgi birikimi gerektirmesinden dolayı öğrencilerin zorlandığı bir alan olmuştur. Bundan dolayıdır ki elektronik konusunda bilgi sahibi olabilmek için profesyonel eğitim almak gerekir. Elektronik alanında lise düzeyinden başlamak üzere önlisans ya da lisans eğitimi ile alınacak eğitim sonucunda teorik ve uygulamalı eğitim verilmektedir.

Elektronik Nedir?

Örgün eğitimler dışında bireysel çabalarla da elektronik konusunda bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Elektronik konusunda profesyonel ve kaliteli eğitim veren kurslara giderek kendinizi geliştirme olanağına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda internet ortamında araştırma yaparak da bu alanda deneyim yaşamış kimselerden yardım alınabilir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ