Yazılarımız

Tesla Akademi

CCS C İLE PIC PROGRAMLAMA

Dünyada ve ülkemizde sunulan ürünler artık teknoloji ile bütünleştirilerek farklı bir çehreyle takdim edilmektedirler. Örneğin kol saatleri, akıllı telefonlar, beyaz eşya ürünleri ve hatta arabalarda kullanılan elektronik ekipmanlar hep bu çalışmaların bir neticesidir. Bu ürünlerin çalışma mantığını anlamak ve kullanılan cihazların bize nasıl davrandıklarını fark etmek için işin özünü öğrenmek gerekecektir.

CCS C ile PIC Programlama

Bu yazımızda PIC programlama konusuna başlangıç yaparak etrafımızı çevreleyen teknolojik çalışmaların temeline inmeye çalışacağız. Bu kapsamda aktarılacak bilgiler sayesinde konuya temel teşkil edecek kavramların anlaşılması sağlanacaktır. Öncelikle pic programlama nedir sorusunu kendimize sorarak başlangıç yapalım.

PIC Programlama Nedir?

PIC, Microchip firması tarafından üretilen mikro denetleyicilere verilen isimdir. Ürüne ait modeller PIC 16F84, PIC 16F877, PIC 16F628A, PIC 18F2550 ve PIC 18F4550 entegreleri şeklinde örneklendirilebilir. Günümüzde her ne kadar farklı firmalara ait ürünler bulunsa da Microchip firması tarafından sunulan ve hazırlanan PIC mikro denetleyicileri yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü internette yardım dokümanlarına ve daha fazla örnek çalışmaya kolay erişim sağlanmaktadır.

CCS C ile PIC Programlama

Bir PIC programlama için öncelikle bir PIC programlama devresi gerekmektedir. Hazır devrelerin bulunabileceği gibi eğer isterseniz kendiniz de böyle bir devre oluşturabilirsiniz. Bunun için elektronik devre hazırlama konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekecektir. Konumuz gereği elektronik devre hazırlama yönteminden bahsedilmeyecektir. Bundan dolayı hazır pic programlama cihazı sahibi olduğunuz varsayılacaktır.

PIC Programlama Dilleri

CCS C ile PIC programlama yaparken kullanılan bazı programlama dilleri bulunmaktadır. Bunlar CCS, Proton PIC Basic gibi dillerdir. Bu yazımızda CCS ile PIC programlama konusuna değinilecektir.

CCS C ile PIC Programlama

C ile PIC programlama ile birçok uygulama yapabilmek mümkündür. Örneğin zaman uygulamaları, led çalışmaları, bir tabela üzerinden kayan yazılar, reklam tabelası ve LCD ekran üzerinde kontrol gibi örneklerle birlikte farklı işlemler gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde dijital saat, nemölçer ve termometre gibi pratik ve günlük ihtiyaçlara cevap veren uygulamalar da yapılabilmektedir.

PIC C Programlama İçin Neler Gereklidir?

CCS C pic programlama için hangi araç gerece sahip olmamız gerektiğine göz atarsak:

  • PIC mikro denetleyici
  • PIC programlama cihazı
  • Bilgisayar

Yukarıda ifade edilenler daha çok donanım olarak gereken malzemelerdir. Bir de yazılım açısından gerekenler vardır. Bunlar da aşağıdaki gibi ifade edilebilir.

  • Derleyici (Compiler)
  • Yazılan uygulamayı entegreye yüklemeye yarayan yazılım

CCS C ile PIC programlama için donanım ve yazılım olarak gerekenler yukarıdaki gibidir. Bu gereklerin tamamlanması ile birlikte artık C PIC programlama yapma aşamasına geçilebilecektir. Her ne kadar canlı ortam uygulamalarının etkisi daha büyük olsa da bilgisayar üzerinden simülasyon ile uygulamalar yapmak da mümkündür. Bunun için ISIS benzeri uygulamalar ile gerçek zamanlı uygulamalar yaparak sanal da olsa tecrübe seviyenizi artırabilirsiniz.

CCS C ile PIC Programlama

ISIS ile uygulama yapmanın bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlarda en başta geleni her bir devre için gereken farklı devre elemanının ücretsiz bir şekilde kullanılabilmesidir. Ayrıca devrenin yanması, dış etkenlere karşı koruma zorunluluğunun olması gibi olumsuz durumların olmaması da büyük bir avantajdır.

CCS C ile PIC Programlama Eğitimi

Günümüzün elektronik araç gereçleri insan ihtiyaçlarının karşılanması adına oldukça önemli görevleri yerine getirmektedir. Bu ürünlerin sahip olabileceği özelliklerin insan istek ve ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulması bu konuda farklı çalışmaların yapılmasını gerektirmektedir. İşte bu yüzden bu konuda gönüllü ve elektronik işlere meraklı kimselerin ortaya çıkması sektörün gelişimi adına oldukça önemli ve faydalı olacaktır.

CCS C ile PIC Programlama

PIC C programlama konusunda bilgi sahibi olabilmek ve kendinizi geliştirebilmek için PIC programlama kursu faydalı olabilir. Buradan alınacak eğitimleCCS C ile PIC programlama örnekleri incelenerek gelişiminizi daha da hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda internet ortamından CCS C ile PIC programlama pdf dokümanlara erişerek de bilgi birikiminizi artırmanız mümkündür. Bütün bunları bir araya getirmek suretiyle elektronik konusunda engin bir deneyim sahibi olabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken tek şey azimle ve durmadan çalışmak olacaktır.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ