Yazılarımız

Tesla Akademi

ARDUİNO SERVO MOTOR

Arduino ile servo motoru kolaylıkla kontrol edebilir ve isterseniz de ona birkaç özellik uygulatabilirsiniz. Bu tarzda bir kontrol istiyorsanız arduino kiti para ile alabilir ya da kendiniz oluşturabilirsiniz. Birkaç komut eşliğinde hemen hemen her istediğiniz kontrolü uygulatabilir ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Arduino Servo Motor Kontrol

Arduino ile servo motor kontrolü için tasarımları birtakım özelliklere dayandırarak uygulamanız taktirde çoğu kontrolü sağlayabilirsiniz. Birkaç kodu Arduino Kite yükleyerek çalıştırdığınız taktirde istediğiniz şekilde komut verebilir ve cihazı da bu şekilde çalıştırabilirsiniz. Komutları doğru girdiğiniz taktirde istediğiniz yönlendirmeyi de yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Arduino Servo Motor

Arduino Servo Motor Örnek

Arduino ile servo motor kontrolü örnekleri internette sıklıkla bulunmakta fakat istediğiniz tarzda bir Arduino servo motor bulamamışsanız satın alabilirsiniz. Video paylaşım sitelerinde ve Arduino ile ilgili internet adreslerinde onlarca hatta yüzlerce örneğini bulabilir bu örneklerin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olabilir ve siz de kendiniz yapabilirsiniz.

Arduino Servo Motor Kontrol Kodu

Arduino ile servo motoru kontrol etmek için en önemli materyallerden bir tanesi de kontrol kodlarıdır. Bu kodlar olmadığı taktirde istediğiniz şekilde komut veremezsiniz ve projenizin devamını getiremezsiniz. Bu kodları bulmak, öğrenmek ve uygulamak için internette Arduino ile ilgili çok fazla sayıda dersleri bulunmakta ve kodlar yer almaktadır. Bu kodlar ile siz de istediğiniz komutu verebilirsiniz.

Arduino Servo Motor

Arduino Servo Motor Projeleri

Arduino ile servo motoru kontrol eden projeler ile istediğiniz projeyi siz de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hemen hemen bütün projeleri Arduino ile alakalı olan internet adreslerinde bulabilir ve bu projelere göz atabilirsiniz hatta bu projeleri siz kendiniz de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Arduino Servo Motor Encoder

Arduino ile servo motoru kontrol etmek istiyorsanız en önemli materyallerden bir tanesi de kodlama demiştik. İşte bu sırada devreye encoder yani kodlayıcı giriyor. Bu materyal ile kodlama işleriniz daha da kolaylaşıyor ve sizi büyük yükten ve dertten kurtarıyor. Bu sayede siz de projenize durmadan kolay bir şekilde devam ediyorsunuz.

Servo Motor Nedir?

Servo motor herhangi bir cihazın ya da mekanizmanın hatalı bir şekilde çalıştığını denetleyerek hatayı bulduğu anda onu otomatik bir şekilde hatasını arındıran ve daha stabilize çalışmasını sağlayan bir cihazdır. Servo motor robot teknolojisi olarak adlandırılan robot yapımlarında da sıklıkla kullanılan bir motor türüdür diyebiliriz.

Servo Motor Çalışma Prensibi

Servo motorların iki farklı sargısı bulunmakta ve bu sargılar sayesinde çalışmaktadır. İçerisinde mıknatıs ve sargı bulunan servo motorun çalışma prensibi oldukça basittir. İçerisindeki manyetik alan sayesinde içinden sabit bir şekilde akım geçiren iletkenler arasında bulunan birtakım etkileşimler sebebi ile bir döndürme kuvveti ortaya çıkar ve bu sayede servo motor çalışır ve diğer işlevlerini uygular.

Arduino Servo Motor

Servo Motor Nasıl Çalışır

Servo motorun çalışma prensibini bir üst satırda anlatmıştık. İçerisinde bulunan manyetik alandan ve akım geçirilen iletkenler sayesinde döndürme kuvveti oluşuyor ve bu şekilde çalışıyor. Bu çalışma ile gerekli olan hemen hemen bütün işleri kolaylıkla yapmaktadır.

Servo Motor Uygulamaları

Servo motorun birtakım uygulamaları bulunmakta olup bu uygulamalara internetten kolaylıkla ulaşabilir ve siz de bu uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Oldukça çok fazla uygulaması bulunan servo motor ile bu tarzdaki hemen hemen bütün işlerinizi kolaylıkla yapabileceksiniz.

Servo Motor Çeşitleri

Servo motorun iki tane çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi DC Servo motor yani doğru akım demektir. İkinci çeşidi ise AC Servo motor yani alternatif akım demektir. Servo motorun çeşitleri bunlardır. Bu çeşitler ile birtakım farklı işleri uygulayabilir ve siz de projelerinizde kullanabilirsiniz.

Arduino Eğitimi

Arduino eğitimi almak artık her zamankinden çok kolay çünkü internet dünyası gittikçe gelişmekte ve insanları bilgilendirmektedir. Fakat isterseniz yüz yüze olanArduino eğitim kurslarına da katılabilirsiniz. İsterseniz de internetten Arduino eğitim setleri alabilir ve bunlar yardımı ile öğrenebilirsiniz. Hatta video paylaşım sitelerinden de ücretsize bu videolara erişebilirsiniz. Fakat bu tarzdaki videolardaki projeleri uygularken oldukça temkinli olmakta fayda vardır.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ