Yazılarımız

Tesla Akademi

ROBOT KOL YAPIMI

Bu yazımızda sizlerle robot kol konusunda bilgi aktaracağız. Günümüzde özellikle endüstriyel çalışmalarda robot varlığının artırılması amacıyla yapılan araştırma ve geliştirmeler neticesinde mevcut duruma ulaşılmıştır. Öyle ki devam eden bu çalışmalar sonucunda birçok alanda yenilik ve değişim yaşanmış ve yaşanmaya da devam edilmektedir.

Aslına bakarsanız bu konu farklı alanları kapsayan bir yapıdadır. Örneğin bir robot kol yapım sürecinde işin içerisine bilgisayar, elektrik – elektronik, mekanik ve kontrol mühendisliklerini kapsayan geniş bir konu ağı çıkıyor. Bu da bizi mekatronik mühendisliğine götürmektedir. Bütün bunları ele aldığımıza bir robot kol projesi için yapılması gereken işlemlerin hiç de basit olmadığı anlaşılabilecektir. Ancak biz bu yazımız süresince sizlere robot kol nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Robot Kol Yapımı

Robot Kol Yapmak

Robot kol yapabilmek için öncelikle işe nereden başlanacağını bilmek gerekir. Bundan dolayı yazımızda sizlere bu konuda basit ipuçları vereceğiz. İlk olarak yapmak istediğiniz robotun hareketinin nasıl sağlanacağını belirlemek ve bu yönde malzeme temini yapmak gerekir. Bir robotta en önemli parçalardan bir dönme hareketini sağlayan motorlardır. Çalışma şekillerine ve türlerine göre birçok motor türü bulunmaktadır. Servo, DC ve adım motor bunlar arasında yer almaktadır.

Robot Kol Yapımı

Bir robotta kullanılabilecek motorlar özelliklerine ve hassasiyetlerine göre seçilebilir. Bunun için nasıl bir robot yapmak istediğinizi belirleyip motoru da bu yönde belirlemeniz gerekir. Yazımızda robot projesinde kullanılabilecek motorlarla ilgili detaylı bilgi verilmeyecektir. Çünkü motor türleri ve motorların yapısı ayrı bir çalışma konusu olacak kadar önemli ve geniştir. Motor seçiminden sonra robot kol tasarımı için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Robot Kol Tasarımı

Robot kol projeleri için en önemli adımlardan birisi de robot kol için yapılacak olan tasarım aşamasıdır. Çünkü bir robot kolun tasarımı sonrasındarobot kollar bizim için hangi işlevleri yapacaklar sorusunun cevabı verilmiş olacaktır. Ayrıca öyle bir tasarım yapılmalı ki robot kol yapımı için kullanılacak malzemelerin en az düzeyde ve verimli kullanılmaları sağlanmış olsun. Bunu yaparken de çalışma düzeninin aksatılmamasının kontrolü yapılmalıdır.

Bir robot kolun tasarlanması için bilgisayar ortamında hangi programlara ihtiyaç olduğunu belirtelim.

  • Autocad
  • CAD
  • CATIA
  • SolidWorks

Yukarıdaki programları kullanarak robot kol yapımı için gerekli tasarımı sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu aşamayı da geçtikten sonra motor, makara, tutucu uç, kablo ve benzeri malzemeleri temin ederek tasarım olarak belirlediğiniz ürünü ortaya koymaya başlayabilirsiniz. Aslında buraya kadar bahsettiğimiz hemen her şey işin daha çok mekanik kısmından ibarettir. Şimdi gelelim bilgisayar ve elektrik – elektronik aşamasına.

Robot Kol Yapımında Bilgisayar ve Elektrik – Elektronik

Bir robot kol yapımında aslen iki ana çalışmadan bahsedilebilir. Birincisi yukarıda kabaca açıklamaya çalıştığımız mekanik kısmın oluşturulması, ikincisi ise mekanik kısma hareket vermeyi sağlayan bilgisayar ve elektrik – elektronik çalışmaların yapılmasıdır. Mekanik kısmın tasarlanıp oluşturulmasından sonra sıra bu mekanizmayı hareketlendirecek motor aksamında montajı ve çalıştırılması yapılmalıdır. Bunun için de mikro denetleyicilerden ve elektronik devrelerden faydalanılır.

Robot Kol Yapımı

Robot kol hareketini istenilen şekilde ayarlayabilmek için mikro denetleyicilere yüklenmek üzere kodlama çalışması yapılır. Bahsedilen komutların mikro denetleyici entegresine yüklenmesi için de elektronik devrelerden yararlanmak gerekecektir. Görüldüğü gibi son işlemler bizi sırasıyla bilgisayar ve elektrik – elektronik alanlarında bilgi sahibi olmaya yönlendirmektedir. Burada belirtilen ve mikro denetleyicilerle yapılan işlem Arduino robot kol kullanılarak da yapılabilir. Bu da istenilen çalışmanın yapılabilmesi için farklı bir yöntem olarak kullanılabilecektir.

Robot Kol Eğitimi

Teknolojinin inanılmaz çalışmalarla adım adım geliştiği günümüzde birçok çalışma insanlarla buluşturuluyor. Yapılan araştırmaların çeşitliliği ve çok olması bu yönde büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda bahsedilen bilgilerle birlikte artık siz de kendinizi robot dünyasıyla iç içe bulabileceğiniz adımları atabilirsiniz. Bunun için bolca araştırma yapmanız ve uygulamalara önem vermeniz gerekecektir.

Robot Kol Yapımı

Robot kol yapımı için kendinizi geliştirebileceğiniz kaynaklara başvurmanız ve bu yönde araştırmalar yapmanız gerekecektir. İnternet ortamındaki kaynaklardan da faydalanarak robot kol robotics konusunda faydalı bilgilere erişebilirsiniz. Robotik konusunda güncel gelişmeleri yakından takip edebilmek için robot kol news ve robot kol yapımı pdf araştırmaları ile bilgi birikiminizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ