Yazılarımız

Tesla Akademi

ELEKTRİK DEVRESİ

Hayatımızın her alanında elektriği kullanıyoruz. Gerek aydınlanmadan gerekse yemek pişirmeye kadar elektrik her zaman bizim için oldukça önemlidir. Tabii ki elektriği kullanabilmek ve işimize yarar bir hale getirmek için elektrik devresi ‘ne ihtiyacımız vardır. Elektrik devreleri sayesinde elektriği yönetebilir ve istediğimiz işlemleri yaptırabiliriz.

Elektrik devresi denilince akla çok karmaşık ve kompleks yapılar gelebilir ancak öğrenildiği zaman kolaylıkla yapılan ve zevkli bir iştir. Bu işe ilgi duyan pek çok kişi kendi başlarına elektrik devrelerini yapabilmekte ve kendi elektrik devresi ‘ni üretebilmektedir. Bu konu ile ilgili yüzlerce kaynak çok rahatlıkla bulunabilmektedir.

Basit Elektrik Devresi

Günümüzde bir çok kişi elektrik ve elektroniğe ilgi duymaktadır. Bazı kişiler hobi amaçlı bazı kişiler ise iş, eğitim ya da para kazanmak gibi farklı sebeplerden dolayı elektrik devresi yapmak istemektedirler. Ancak her işte olduğu gibi elektrik devreleri yapabilmek içinde işin en basitinden başlamak gerekiyor. Günümüzde basit elektrik devresi için yüzlerce kaynak çok rahat bir şekilde bulunabilmektedir.

Basit elektrik devresi yapabilmek için birkaç parça temel malzeme ve havya, lehim teli, plaket ya da breadboard gibi malzemeler yeterli olacaktır. İnternet ya da çeşitli Türkçe, İngilizce kaynaklardan bulabileceğiniz devreleri kolay bir şekilde oluşturabilir ve çalıtırabilirsiniz.

Bu konuda pek çok kaynak olduğunu belirmiştik ancak çoğu zaman basit elektrik devresi bir buton yardımıyla yakılan lambalar ya da çok karmaşık olmayan devrelerdir. Ancak eğer bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız bu şekilde basit elektrik devresi ‘nden başlayıp aşama aşama ilerletmek daha doğru olacaktır.

Elektrik Devresi Yapımı

Elektrik devresi yapımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Sadece işin mantığını anlamak ve biraz pratik yaparak sizlerde çok kolay bir şekilde elektrik devresi yapabilirsiniz. Elektrik devresi yapımı için bir miktar temel malzemeleri almanızda fayda vardır. Elektrik ve elektronikte bilindiği üzere binlerce çeşit parça vardır ve bunlardan en temel ve sık kullanılanların elinizin altında olması sizler açısından oldukça iyi olacaktır.

Elektrik devresi için gerekli olan parçalar oldukça uygun fiyatlardadır ve çok küçük bütçeler ile bile kendinize bir çok malzemeyi satın alabilirsiniz. Tabii ki işinizi ilerlettikçe daha kapsamlı ve profesyonel malzemeler, cihazlar ile çalışmaya gayret göstermelisiniz.

Elektrik devresi yapımı için bir çok kaynağı rahatlıkla bulabilirsiniz ayrıca internet üzerinden videolu anlatımlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Elektrik devresi , isteyen herkesin rahatlıkla yapabileceği bir şeydir. Sadece bunun için biraz uğraş gerekmektedir. Her denemenizde yeni bir şey öğrenecek ve pratiklik kazanıp, daha iyi sonuçlar alacaksınız.

Elektrik Devresi Nasıl Yapılır ?

Hepimizin hayatının bir yerinde elektrik ve elektrik devresi vardır. Bazen bir ödev için bazen ihtiyacımız için bazen ise bir hobi edinmek için elektrik devresi yapmak isteriz. Elektrik devresi yapımı bir çok kişinin merak ettiği bir konudur. Elektrik devresi yapabilmek için illaki mühendislik okumak gerekmez. Gayet evimizde ve kendi çabalarımız ile belirli bir seviyede devreler yapabiliriz.

Elektrik devresi nasıl yapılır ? sorusu hepimizin kafasını kurcalamaktadır. Tabii ki elektrik devresi yapabilmek için bir takım temel bilgilere sahip olmamız gerekebilir. Bu bilgileri öğrenebilmek için basitleştirilmiş elektrik kitapları ya da internetten ulaşabileceğimiz yazılı, görsel kaynaklardan edinebiliriz.

Elektrik devresi yapabilmek için ihtiyacımız olan temel bilgileri öğrendikten sonra ve yapmak istediğimiz devreyi belirledikten sonra o devrenin şemasına uygun bir şekilde devremizi breadboard, delikli plaket ya da pcb gibi malzemelere kurabiliriz. Elbette ki ilk denemelerde hatalar ile karşılaşacağız, bu elektrik devresi yapımı ‘nda neredeyse kaçınılmaz bir şeydir ancak denemekten vazgeçmeyerek doğru sonuca ulaşana kadar devam etmeliyiz.

Elektrik Devresi

Elektrik Devresi Nedir ?

Elektrik devresi hayatımızın her alanında kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran tasarımlardır. Tasarım diyoruz çünkü elektriği yönetmek ve ona bir işi yaptırabilmek bir sanattır ve tasarımdır. Elektrik nakil hatlarından gelir ve bizler bu enerjiyi elektrik devresi sayesinde yönetebiliriz.

Evlerimizi temizlemekten, çay demlemeye, bilgisayarlara ve daha bir çok şeyi elektrik ve elektrik devrelerine borçluyuz. Birkaç saat elektrik kesilse hayattan kopuyoruz. Buda elektrik devrelerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Elektrik devreleri nde enerji çeşitli maddelerden yapılmış elektronik elemanlar sayesinde yönlendirilir, şekil değiştirilir ve ulaşılmak istenilen sonuç elde edilir. Örneğin elektriği bir devre yardımı ile ısı enerjisine ya da ışığa çevirebilirsiniz. Elektrik devresi yapımındaki temel prensip enerjinin korunumu kanunu olan enerjinin çeşidinin dönüştürülmesidir. Yani hiçbir şeyi yoktan var etmiyor sadece enerji çeşidini dönüştürerek işimize yarar hale getiriyoruz.

Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır ?

Okullarımızda elektrik devreleri üzerine oldukça fazla ödev verilmektedir. Bazı kişiler ise elektrik devreleri üzerine çalışmak ve kendilerine hobi edinmek istemektedirler. Elektriğe başlamak isteyen kişiler içinde basit devreler oldukça önemlidir.

Basit elektrik devresi yapmak önemlidir çünkü her işin basitinden yani temelinden başlayıp aşama aşama ilerlemek daha sağlam gelişmemize ve işi öğrenerek ilerlememizi sağlayacaktır. Basit elektrik devresi yapabilmek için temel düzeyde bir devre bulmak ve malzemelerini edinmek ardından da biraz bilgi toplamak bizler için yeterli olacaktır.

Elektrik Devresi Elemanları

Bir elektrik devresi yapabilmek için bir takım malzemelere ihtiyacımız vardır. Bu elemanlardan bir takımıda elektrik devresi elemanları ‘dır. Elektrik devrelerinde bir takım maddelerden ve farklı teknikler kullanılarak üretilmiş malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelere elektrik devresi elemanları ismini vermekteyiz.

Devrelerin şemasında gördüğümüz malzemeler tam olarak bu elemanlardır. Elektrik ve elektronikte binlerce malzeme vardır ancak hepsini bulunduramayacağımızdan bir devre yaparken ihtiyacımız olanları almamız yeterli olacaktır.

Bu malzemelerin bir çok çeşidi vardır ancak temel olarak Direnç, kondansatör, diyot, transistör, led ve buton bu malzemelerin bir kısmıdır. Tabii ki bu malzemelerin farklı değerleri ve yüzlerce çeşiti bulunmaktadır. Devreniz için malzeme alırken şemanıza dikkat etmeli ve gereken malzemeleri almalısınız. Elektrik devresi elemanları ‘nı oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Elektrik Devresi

Elektrik Devresi Malzemeleri

Elektrik devresi yapabilmek için bir takım elemanlara ve malzemelere ihtiyacımı vardır. Elektrik devrelerinde elemanlar devre için gerekli iken malzemelerde devreleri yapabilmek ve kurabilmek için gereklidir. Bu malzemeleri muhakkak evinizde bulundurmanız gereken önemli malzemelerdir.

Elektrik devresi malzemeleri içerisine havya, lehim teli, lehim pastası, bakır plaket, delikli kart, breadboard, güç kaynağı, deney seti, ölçü aleti gibi malzemeler girmektedir. Bu malzemeler bir elektrik devresi yapabilmeniz için oldukça önemli ve temel malzemelerdir. Elektrik devresi malzemeleri fiyatları marka ve özelliklerine göre oldukça değişkenlik göstermektedir.

Basit Bir Elektrik Devresi

Eğer bir ödeviniz var ise ya da elektrik devrelerine başlamak istiyorsanız sizin işinizi basit bir elektrik devresi görecektir. Basit bir elektrik devresi yapabilmek için bazı temel şeylere ihtiyacınız vardır. İlk olarak basit bir elektrik devresinin ne olduğuna göz atalım. Amacınıza göre bu devreler değişiklik göstermek ile beraber binlerce farklı devre bulabilirsiniz.

Genellikle ödevlerde pil ve bir anahtar yardımı ile led, ampul yakma ya da buna benzer farklı devreler kullanılmaktadır. Bu tarz basit bir elektrik devresi yapabilmek için her yerde bulabileceğiniz temel malzemeler ve elemanlar sizin işinizi görecektir. Bu devreyi yapabilmek için bir şema bulmanız, elemanları satın almanız ve biraz uğraş göstermeniz yeterli olacaktır.

Basit Elektrik Devresi Nedir?

Basitlik oldukça göreceli bir kavramdır ancak toplumumuzun geneline bakılarak basit bir elektrik devresinin ne olduğunu cevaplayabiliriz. Genel kanıya bakacak olursak en fazla 3 – 4 elemandan oluşan ve profesyonel bilgi gerektirmeden kurulabilecek devrelere basit elektrik devresi diyoruz. Basit elektrik devreleri için gerekli malzemeleri kolaylıkla temin edebilir, kurulum için gerekli olan bilgilere çeşitli internet kaynaklarından çok rahat bir şekilde ulaşabiliriz.

Basit elektrik devresi nedir sorunu kısaca yanıtlayacak olursak; herhangi bir elektrik bilgisi olmayan ve profesyonel olmayan kişilerin evlerinde tek başlarına tehlikesiz bir şekilde kurabilecekleri basit ve kolay projeler olarak adlandırabiliriz. Ayrıca bu tarz projeler küçük yaştaki çocuklarımızın zekasal ve kişisel gelişimlerine oldukça katkıda bulunmakta ve onlara özgüven kazandırmaktadır.

Basit Bir Elektrik Devresi Nasıl Yapılır ?

Basit bir elektrik devresi yapmak için çok fazla bir bilgiye gerek yoktur. Temel düzeyde elektrik ve elektrik elemanları bilgisi sizler için yeterli olacaktır. Bu tarz bilgileri basit düzeyde anlatım sağlayan elektrik kitaplarından ya da internet sitelerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler çok karmaşa içermeyen sadece neyin ne için olduğunu öğreten bilgilerdir.

Bu tarz temel bilgileri öğrendikten sonra basit bir devre seçmeniz ve daha önceden çizilmiş olan bir devre şeması bulmanız sizleri büyük bir yükten kurtaracak ve bu sayede yeni bir devre tasarlamanıza gerek kalmayacaktır. Devrenizi kurmak istediğiniz platforma bu şemaya uygun bir şekilde dizilimini yaparak ve şemada belirtilen elemanları kullanarak basit bir devre oluşturabilirsiniz. Eğer devreniz çalışmıyor ise muhakkak elemanları kontrol ediniz ve ardından hatlarınızın doğruluğunu ve tam temas edip etmediğini kontrol etmelisiniz.

Elektrik devresi yaparken mutlaka güvenlik önlemlerinin alınmasına ve eğer yaşınız küçük ise mutlaka yanınızda büyük birinin olmasına dikkat etmelisiniz. Unutulmamalıdır ki elektrik devresi yapmak eğlenceli olduğu kadar tehlikelidir de. Ayrıca basit bir elektrik devresi yaparken 220 v gibi yüksek gerilimlerde değil 9 – 12 v gibi tehlikesiz gerilimler ile çalışmalısınız.

Elektrik Devresi Nasıl Kurulur ?

Elektrik devreleri nin çalışabilmesi için iyi tasarlanması ve tasarıma uygun bir şekilde yerleşimin yapılması gerekmektedir. Elektrik devrelerinin tasarımlarının bulunduğu hatların belirtildiği çizime şema ismini veriyoruz. Elektrik devreleri şemaya uygun bir şekilde kurulur.

Elektrik devrelerini kurmak için çeşitli platformlar vardır. Bu platformların en başında breadboard gelmektedir. Breadboard sayesinde devremiz ile istediğimiz gibi oynayabilir ve çalışabilir, söküp defalarca kurabilir ve istediğimiz her devreyi rahatlıkla kurabiliriz. Breadboard elektrik devresi kurmak için adeta bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Ancak yeni başlayanlar bu konuda biraz zorlanabilir çünkü breadboard ‘ın iletim hatları vardır ve bunların öğrenilmesi gerekir. Bu iş ise maksimum 5 dakikanızı alır.

Bu yöntemin dışında elektrik devresini delikli kart ismi verilen plakete çok rahat ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz ancak bu yöntem lehimleme işlemi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bakır plakete baskı devre ismi verilen yöntem ile devrenizi basabilirsiniz. Ancak bu yöntem yeni başlayanlar için pek önerilmez. Bu yöntem için bir takım program bilgisi, baskı devre yöntemleri bilgisi gerektirir.

Seri Elektrik Devresi

Genellikle elektrik devreleri içerisinde seri ve paralel bağlı elemanlar vardır. Ancak bir devresi tamamen seri olarak yapabilmekte mümkündür. Tabii ki bu devreler çok profesyonel olmayan basit devrelerdir. Seri elektrik devresi bir buton yardımı ile led yakan ya da bir fan çalıştıran tarzda devreler olabilir. Bu tarz devreler genellikle ortaokul, lise ödevlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Seri elektrik devrelerinde elektrik enerjisi tek bir hat üzerinden akmakta ve elemanları tek tek geçerek devreyi tamamlamaktadır. Yani elektrik enerjisi üzerinde hiçbir bölünme ve dağılma olmamaktadır. Sayısal çözümlemeler için seri elektrik devresi ‘nin farklı formülleri bulunmaktadır.

Paralel Elektrik Devresi

Elektrik devresi tasarımının bir sanat olduğunu belirtmiştik. Devre elemanlarının dizilimi güç aktarımı ve iletimi gibi konularda oldukça önemlidir. Örneğin parelel bağlı bir devrede gelen güç kollara dağılır. Elektrik devrelerinin tasarımında seri ve paralel hatlar kullanılırken eğer daha kompleks bir devre oluşturmak istiyorsak muhakkak tasarımımızda paralele hatlar bulunuyor.

Paralel elektrik devresi yapımında bir takım noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kaynak güç, akım, voltaj, hatların dağılımı ve devrenin kurulumu bu konuda oldukça önemlidir. Parelel elektrik devresinde elemanların dizilişinden güç paylaşımına kadar dikkat edilerek hesaplanmalı ve oluşturulmalıdır.

Elektrik Devresi Kurma

Elektrik devresi kurma gibi bir amacımız var ise temel malzemeleri ve elemanları edinmiş olmamız gerekir. Bunun yanı sıra elektrik devresini kuracağımız platformu (breadboard, delikli kart, pcb vb.) belirlemiş olmamız gerekir. Bunu belirledikten sonra devremizi şemamıza uygun bir şekilde yerleşimini yapmalı ve eğer delikli kart, pcb gibi malzemeler kullanıyorsak lehimini yapmalıyız.

Elektrik devresi kurma sonucu hatalar ile karşılaşabilir ve devremiz çalışmayabilir. Bu tarz durumlarda heyecana kapılmamalı ve sabırlı olmalıyız. Elektrik devreleri sabır ve uğraş isteyen bir iştir. Bu yüzden hatamızı bulmalı gerekiyorsa sil baştan kurmalıyız.

Elektrik Devresi İle İlgili Sorular

Elektrik devresi tasarlarken ya da kurarken pek çok takıldığımı nokta olacaktır. Kimse bu işi doğuştan bilmiyor ve öğrenmiyor. Elektrik devresi kurabilmek için pratik yapmaya ve gerekli bilgilere ulaşmaya çalışmalıyız.

Peki bu bilgileri nereden öğreneceğiz ? Elektrik devreleri ile ilgili bilgileri çok rahat bir şekilde öğrenebiliriz. Bu iş için yazılmış basit düzeyde ve ileri düzeyde yüzlerce Türkçe kitap bulunmaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinde binlerce kaynak, videolu anlatım ve dergiler bulunmaktadır. Bu tarz kaynakları inceleybiliriz.

Yardım ve eğitim alınmalı mı ? Yaşınız küçük ise muhakkak elektrik devrelerini kurarken büyüklerden yardım almalıdırlar. Bunun yanı sıra eğer bu işi basit düzeyde yapılmak isteniyorsa eğitim şart değildir ancak çok ileri düzeylere gelinmek isteniyorsa muhakkak temeli sağlam tutmalı ve bir eğitimden geçilmelidir.

Elektrik Eğitimi

Elektrik ile uğraşmak oldukça eğlenceli ve faydalıdır. Ancak elektrik eğlenceli olduğu gibi bir takım tehlikeleri vardır bu yüzden elektrik ile uğraşırken gerek önlemler alınmalıdır. Gerekli önlemler alındığı takdirde korkulacak hiçbir şey yoktur.

Artık günümüzde pek çok kişi kendi kendine elektrik devreleri yapmakta ve ürünler geliştirmekte ve bunun için elektrik eğitimi almaktadır. Elektrik eğitimleri basit düzeyden profesyonel düzeye kadar pek çok ilde rahatlıkla bulunmaktadır ve uygun fiyatlara bu eğitim alınabilmektedir. Ayrıca bazı kişiler kitaplardan ve çeşitli kaynaklardan eğitime gerek duymadan da kendilerini geliştirmektedirler.

Son yıllarda elektrik eğitimi sayesinde çocuklarda oldukça önemli gelişmeler ile karşılaşılmış ve herkes çocuğunu basit elektrik eğitimlerine göndermektedir. Bunun yanı sıra basit devre tasarımı yapabilecekleri ve zeka gelişimine katkılı oldukça faydalı oyuncaklarda üretilmekte ve ülkemizde rahatlıkla bulunabilmektedir. Bu oyuncaklar sayesinde çocuklarımız hem elektrik eğitimi almış oluyor hem de onların gelişimine katkıda bulunmuş oluyoruz.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ