Yazılarımız

Tesla Akademi

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI

Kesintisiz güç kaynağı , hayatımızda bağlı olduğumuz elektrikli ürünlerin kesintisiz kullanımına imkan veren , zamansız kesintiler yüzünden yazdığımız bilgilerin yarım kalan uygulama ve işlemlerin silinmeden otomatik devreye giren ek bir enerji ünitesidir.

Bu enerji ünitesine ihtiyaç duyacağınız bir çok kullanım vardır. Kullanım alanlarında kesintisiz güç kaynağı özellikle masa üstü bilgisayar, kamera sistemleri, güvenlik sistemleri, ışıklandırma sistemleri, soğutma sistemleri vb.

Kullanacağınız kesintisiz güç kaynağı kapasitelerine göre farklılıklar göstermektedir. Seçim yaparkende ürünlerinizin ihtiyaç durumunu ve kapasitesini kontrol etmeyi unutmamalı ve ona göre tercihlerinizi yapmalısınız. Bu konuda uzman markaları tercih etmekte size ekstra fayda sağlayabilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir?

Kesintisiz güç kaynağı nedir? Aktif olarak çalışan elektrikli ürünlerinizin akım ve voltaj kontrollerini sağlayan aynı zamanda elektrik kesintisi yada güç kayıplarında veri kaybı, iş kaybı yaşamaksızın işlerinize devam etmenizi sağlayan bir üründür.

"Kesintisiz güç kaynağı nedir?" Sorusuna cevap verecek olursak, birden fazla cihazı bağlayarak bir nevi kendinden çalışan jenaratör kullanımı yaparsınız ve asla veri kaybı yaşamaz, anlık ve acil ihtiyaçlarını kullandığınız güç kaynağına bağlı olarak belirli süre kullanımına devam edersiniz.

Kesintisiz güç kaynağı farklı model ve özelliklerde üretilerek satışa sunulmaktadır. Üretim standartına ve ihtiyacına uygun ürünü bulmak kolaydır.Kullandığınız cihazların güç ve enerji ihtiyaçlarını ve önemine göre değerlendirmek seçimleriniz için yeterli olacaktır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Hesaplama

hesap yapabilmek adına öncelikle hangi cihazları bağlayacağımızı seçerek karar vermemiz gereklidir.. Fazla güç isteyen ürünleri tercih etmemiz kesintisiz güç kaynağı hesaplama maliyetini önemli oranda yüksetecektir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Hesaplama

Fiyat ve maliyeti artıran başka bir nüans da elektrik kesintisinden sonra kesintisiz güç kaynağının kendisine ihtiyaç duyan cihazları aktif tutma süresidir. Güç kaynağından enerji ihtiyaç süresi arttıkça ürün maliyeti artacaktır.

Kesintisiz güç kaynağı hesaplama da ürün seçmeden önce cihazdan beslenecek olan cihazların güçlerini toplam W cinsinden hesaplıyoruz. Daha sonra çıkan toplam kW değerini 0,7 ‘ ye bölüyoruz. Çıkan sonuç VA cinsinden güçtür. Buna göre kesintisiz güç kaynağımızın gücünü fiyat endeksi ile seçebiliriz. Çıkan toplam VA değerinde ürün bulmak zordur.

APC Kesintisiz Güç Kaynağı

Ürün seçimlerinde bahsinde bulunduğumuz marka tercihlerini bu başlık altında inceleyeceğiz. APS kesintisiz güç kaynağı bu sektörde kaliteli ve uygun hizmetler sunan büyük bir firmadır.

Türkiyede de satış ve yetkili hizmet noktaları ile hizmetlerine devam eden firma bir çok farklı seçenek ve tercihlerinize uygun ürün portfoyü ile ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir. Ürün yanında aksesuar da sunan firma tam destek ve garanti sunar ve ihtiyaçlarınıza da tam destek vermektedir.

Güvenle tercihleriniz arasında yer alacak APC kesintisiz güç kaynağı toplu siparişlerinizde uygun fiyat alabilmektesiniz. Aynı zamanda kurumsal çözümlerde sunan firma destek olabilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Yapımı

Kesintisiz güç kaynağı 5 farklı yapıdan oluşur. Akülerin şarj edilmesini ve inverter için DC gücü üretir. Akülerin ve şarj ünitesinin sağladığı DC gerilimi 220 V AC'ye çevirir. Genel yapılarda önce içeride sürekli depolama sağlayan bir birim vardır.Enerji sürekli bu birim üzerinden devir olur ve enerjiyi bu bölüm sağlar. Sizin kullandığınız cihazlara gelen ana enerji kesildiğinde ise depo edilen enerji kullanılmaya başlar.

Kesintisiz Güç Kaynağı Yapımı

Kesinti başlar başlamaz depolanan enerji devreye girer ve cihazın kapasitesine göre belli sürelerde cihazlarınıza destek sağlar. Cihazlarınızda bu sayede kullanım yapar yada ana enerji sağlayıcınız gelene kullandığınız ürünleri güvenle sonlandırmanıza olanak sağlayarak ihtiyaçlarınızı karşılamış olacaktır.

Bilgisayar Kesintisiz Güç Kaynağı

Bir çok zaman elektrik kesintisi nedeniyle word de yazdığımız belgeler, uzun uğraşlarla yaptığımız çizim (AutoCAD,3Dmax,solid vb.) gibi durumları kaybetmek sinir bozucu ve yıpratıcı olmaktır.

Bu kayıplarımıza Bilgisayar kesintisiz güç kaynağı ile verilerimizi kaybetmeden devam etmek bizlere fayda sağlar.Bunun yanı sıra kesintide dahi kullanımınıza destek olacak ürünler seçerek ihtiyaçlarınızı uzun süreli sağlayabilirisiniz.

Mümkünse bilgisayar kesintisiz güç kaynağı seçerken kapasitesi yüksek ürün seçerseniz daha uzun süreli kullanımlar yaparsınızaynı zamanda sadece bilgisayarınızı değil printer, scanner gibi ürünlerinizide aynı zamanda çalıştırma fırsatı bulursunuz.

Piyasada en çok tercih edilen ürün ise Bilgisayar kesintisiz güç kaynağı olarak hizmete sunulur ve bağlantıları bu yöndedir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Arızları

Bu tür arızalarda öncelik hatanın belirlenmesi olacaktır. Kesintisiz güç arızalarında yapılması gereken ilk durum hiçbir işlem yapmadan gösterge paneli ledleri, mesajlar, w- otomatların durumuna bakılması ve çalışma parametrelerinin değerlerinin kaydedilmesidir.

Bunları kaydettikten sonra ekran panelinde bulunan normal durum dışı olayları tespit etmeniz gerekmekte olup kesintisiz güç arızalarından kurtulmak için bu işlemleri yaptıktan sonra hatanızı yetkili servise bildirip yetkili servisten gerekli olan açıklamayı almalısınız ya da servisin gelip arızayı düzeltmesini beklemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde daha büyük sorunlara sebep olabilirsiniz.

Kesintisiz Güç Kaynağı Çeşitleri

Birden fazla Kesintisiz güç kaynağı çeşidi bulunmakta olup bu çeşitlerden birincisi online kesintisiz güç kaynağı olarak isim verilmiştir. Bu cihazda frekans değerleri, dalga gerilimleri, aşırı yüklenmeler ve gerilim kesilmeleri kontrol edilmektedir. Diğer bir çeşit ise Line İnteractive yani Hybrid UPS'tur. Bu cihazda ise aşırı yüklenmelere, gerilim bozukluklarına ve gerilim kesilmelerine ek olarak bir de dalga gerilimlerini kontrol etmektedir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Çeşitleri

Üçüncü çeşidi ise Offline Kesintisiz Güç Kaynağı olarak adlandırılmaktadır. Bu tarzdaki cihazlar Regülasyonsuz olup şebekeyi yüke direkt olarak vermektedirler. Diğer bir çeşidimiz ize Line İnteracticve isimli güç kaynağıdır.

Bu cihazlar ise Regülasyonlu olup şebeke yüke belli bir miktarda düzeltilip aktarım işlemi yapılır. Diğer çeşitleri ise Statik Kesintisiz Güç Kaynakları ve Dinamik Kesintisiz Güç Kaynakları olarak adlandırılmaktadır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Tamiri

Genellikle teknik servisin yapmış olduğu Kesintisiz Güç Kaynağı tamirini siz de yapabilirsiniz. Genellikle akü ömrü tamamlandığında sorun teşkil eden cihazın bu sorundan dolayı arıza verdiğini anlamak için aküden kutuplardan artı olanı sökünüz ve düşük dirençli yüksek wattlı direnç ile beraberinde paralel bir şekilde kutuplara değdirin.

Daha sonra voltmetreden gerilim değişimlerine göz gezdirin. Eğer volt değerleri hızlı bir şekilde düşmekteyse akünün ömrü bitmiş demektir. Bu tarzdaki Kesintisiz güç kaynağı tamirini yapmak için yeni bir akü takmanız yeterli olacaktır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Devresi

4 ana bölümden oluşan kesintisiz güç kaynağı devresi şu şekildedir. AC / AC Dönüştürücü (Transformatör), AC / DC dönüştürücü(Doğrultma devresi), Filtre Devresi (Kondansatörlü), Relüge Devresi (Zener Diyotlu) olarak 4 ana bölümden ve onlarca da yan bölümleri bulunmakta olup kesintisiz güç kaynağı devresi çok karmaşık bir yapıya sahip olmakla beraber mantığı basit bir yapıya dayanmaktadır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne Kadar Dayanır?

Bu durum cihazın Watt değeri ile biraz daha alakalı bir durumdur. Fakat kesintisiz güç kaynağı ne kadar dayanır diye soruyorsanız hemen cevabını verelim. Kesintisiz güç kaynakları 10 dakikadan başlar saatlerce sürebilir. Bunun birkaç testi olmakla birlikte yeni ürün alımı yapılırken bu süreye göre satın alabilirsiniz. Fakat cihazının eski ve ne kadar gideceğini bilmiyorsanız 3 farklı tekniği bulunmaktadır.

Kesintisiz güç kaynağı ne kadar dayanır sorusunun cevabını alabilmek için denemeniz gereken tekniklerden ilki güç hesap tablosu kullanmak, ikincisi etiket değeri kullanmak ve üçüncüsü de ölçüm yapmaktır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Çalışma Prensibi

Kesintisiz güç kaynağının çalışma prensibi aslında çok basittir. Elektrik verdiğiniz cihazın elektriğinde herhangi bir sorun olur ya da cihaza fazla ya da az elektrik gider ise bu noktada devreye kesintisiz güç kaynağı giriyor ve cihazınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sürdürüyor.

Kesintisiz güç kaynağının çalışma prensibi bu şekilde olmaktadır ve yeni çıkan cihazlarda birtakım yeni prensiplerde bulunmaktadır. Bu cihazları alacakken ekstra özelliklerinin bulunup bulunmadığını kesinlikle sorumalısınız.

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Kesintisiz güç kaynağı ne işe yarar diyecek olursanız şöyle anlatalım. Bu cihaz bütün elektronik ve elektrik ile çalışan cihazların elektriksel dalgalanmalarını koruyarak zarar görmememesin sağlar. Ayrıca cihazın bir anlık ya da sürekli olarak elektrik kesintileri sonucunda işlemine devam etmesini hiçbir şekilde hissettirmeden çalışır.

İçerisindeki aküler sayesinde elde etmiş olduğu enerjiyi adeta şebeke enerjisine dönüştürerek kesintisiz bir şekilde işlemlerinize devam etmenizi sağlayan bir teknolojik bir alettir. Kesintisiz güç kaynağı yukarıda belirtmiş olduğumuz işlere yaramakla birlikte yeni çıkan birtakım kesintisiz güç kaynaklarında ekstra özellikler bulunmakta olup kullanıcının işlerini kolaylaştıran özelliklere sahiptir.

PAYLAŞ

 TESLA AKADEMİ